Yüksek Tansiyon Dengesini Sağlayan Besinler

Halihazırda milyonlarca kişinin baş etmek zorunda olduğu yüksek tansiyon dengesiyle ilgili öne çıkan besinler hangileri? Uzun süre kontrol dışında kalmasıyla birçok sorunun ortaya çıkması muhtemeldir. Başta kalp krizi olmak üzere felç kalma durumlarına da sebebiyet verir. Ayrıca böbrek yetmezliği de yine yüksek tansiyona bağlı gelişir. Bu kadar ciddi problemlerin ortaya çıkmaması adına mutlaka her gün yüksek tansiyonu kontrol etmek gerekir. Bunun için öne çıkan besinleri sizler için derledik.

Yüksek Tansiyon Nedir?

Yaşam tarzını doğrudan etkileyen bozukluklar arasında olmasının ötesinde çok ciddi sonuçları söz konusudur. Kan basınç durumlarının her daim takip edilmesi lazımdır. Ayrıca tükettiğimiz ürünlerin ne kadar etkili olduğunu da ortaya koyan birçok gelişme vardır. Buradan hareketle yedikleriniz sayesinde bu kontrolü çok daha iyi bir şekilde yapabilirsiniz. Eğer kan basıncını düzene koyarsanız yüksek tansiyonun tüm etkilerini ortadan kaldırabilirsiniz. Peki, hangi besinler bunu sağlıyor?

Pancar Tüketimi

Lifli yapısının ötesinde demir içeren pancar yiyerek kan basıncınızı kontrol edersiniz. Günlük pancar suyu tüketimleri de yine uzun vadelidir. Bununla birlikte beş puanlık bir düşüş sağlaması ise ani risk durumlarında ilk akla gelen besindir. Olası yüksek tansiyon alarmlarında hemen aklınıza gelebilir.

Limon Suyunun Tansiyona Etkisi

Kan damarlarını yumuşatmasıyla birlikte basıncı da düşüren limon suyu da bir başka alternatiftir. Antioksidan olup besleyici yönü var olurken sabah saatlerinde bir bardak içebilirsiniz. Gün boyu kan basıncını koruyarak tansiyon yüksekliği olma ihtimali en aza indirir.

Kalp Dostu Domates

Potasyum açısından zengin mineral kaynağı domates sayesinde de yüksek tansiyonunuzu dengede tutabilirsiniz. Özellikle sodyumun azaltılmasıyla bu etkiyi kırabilirsiniz. Bunu yapmak için gerekli olan besin kaynağı ise domatestir. Özellikle idrar sökücü özelliği olması da çok daha hızlı bir şekilde vücuttan sodyum atılmasını beraberinde getirir. Sodyumun gitmesi ve potasyum kazanmasıyla birlikte kalp ritim bulur. Kan basıncı noktasında da yararı var olurken yüksek tansiyonun olumsuz etkilerini bu şekilde giderir.

Olası diyet süreçlerinde mutlaka sodyum oranı düşük olmalıdır. Eğer yüksek tansiyon hastasıysanız diyet yaparken buna göre yiyecekler seçmelisiniz. Çünkü sodyumun fazla olmasıyla birlikte kan damarlarına baskı artar. Besinler özelinde baktığımızda sodyum birçok işlenmiş üründe bulunur. Pastırma, sucuk, salam ve pizza çeşitleri büyük risktir. Ayrıca turşu, ekmek, et ve tavuk sularıyla tuzlu yiyeceklerde yüksek oranda vardır. Kuruyemiş ve benzerlerini tüketirken çok daha dikkat etmelisiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir