Yorgun Uyanıyorum Diyenler Buraya!

Yorgun Uyanıyorum

Eğer yeterli bir uyku almanıza karşın yine de yorgun uyanıyorum diyorsanız birtakım yöntemlerle bunu durumu değiştirebilirsiniz. Sağlıklı bir yaşamın konforlu devam edebilmesi için uykunun rolü büyüktür. Her ne kadar uyku patolojisi özelinde açıklanamayan birçok husus var olmaya devam etmesi yapacaklarınızı sıralayabiliriz. Çünkü kaliteli bir uyku alamamanın birçok olumsuz etkisi gün içinde kendisini gösterir.

Uykunun Kazandırdıkları Nelerdir?

Konuya tersten baktığımızda yetersiz ve verimsiz uykunun yaşattıkları çok ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilir. Birçok kanser türünde uykusuzluk neden olurken kalp krizi, obezite ve depresyon durumları da yine söz konusudur. Bununla birlikte kişinin düzenli uykuya kazandıkları arasında stres kaybı başı çeker. Ayrıca kalp ve damar sistemlerine önemli katkısı da bulunur. Bununla birlikte çok daha huzurlu ve pozitif bir yaşama merhaba demek istiyorsanız mutlaka uykunuzu düzenli hale getirmelisiniz. Ancak bunu yapabilmenin birçok önemli detaya sahip olduğunu bilmelisiniz.

Yorgun Uyanıyorum Diyenlere Tavsiyeler

Eğer yorgun uyanıyorum diyorsanız hem kendiniz hem de yattığınız ortamla ilgili birtakım değişiklikler yapmanız gerekebilir. Bunların başında sıcaklık derecesi gelirken ortamın serin olmasına dikkat etmelisiniz. Odanın her gün düzenli olarak havalandırılması da kış aylarında bile şarttır. Sonrasında çok daha temiz bir uyku alacağınızı göreceksiniz.

LED Işıkları Kapatın

Kaliteli uykunun ortaya çıkmasında şüphesiz ki melatonin hormonu rol oynarken uyarıcıları da erkenden kapatmalısınız. Bunların başında gelen LED Işıklardan en az 1 saat kadar önce uzak durmaya başlamalısınız. Işık uyarıcılarını kapatarak uykuya dalmanın çok daha iyi bir performans vereceğini de unutmamalısınız.

Yatak Kullanımı

Uykuyu düzenli ve kaliteli hale getirme adına yatağınızı sadece uyumak için kullanmalısınız. Söz konusu araştırmalarda kişinin yatağa girmesiyle birlikte 20 dakika içerisinde uyuması gerektiğini ortaya koyuyor. Eğer yatakta başka işlerle uğraşırsanız burada uykunun gelme süresi de uzuyor. Bunun sonucunda yorgun uyanıyorum demekten başka bir yol kalmıyor. Mutlaka kişinin beyni yatağa girince uyuma hissinin oluşmasını bu şekilde sağlamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir