Yeni Salgın! Salmonella Virüsü Nedir?

Bağırsakları etkileyerek derin rahatsızlıklara neden olan Salmonella virüsü tehdit saçmaya devam ediyor. Bir çikolata markasına ait ürünlerde ortaya çıkarken dünya genelinde büyük bir panik yarattı. Bununla birlikte çocuklarda görülme sıklığı daha fazla olurken ciddi gıda zehirlenmelerine sebebiyet veriyor. Ayrıca şu an için etkilerinin tam olarak bilindiğini söylemek de doğru olmayacaktır. Bundan dolayı sabit belirtilerinin görülmesi durumunda mutlak surette hastaneye başvurmalısınız. Peki, bu yeni virüsün belirtileri nelerdir?

Salmonella Virüsü Belirtileri

Farklı şekilleri olmakla beraber Salmonella virüsü vücuda girdikten 12 saat sonra etkisini gösteriyor. Maksimum süre ise 72 saat olurken bu süre zarfında kişide ateş ve bulantı durumları oluyor. Ayrıca geçmeyen ishal de belirtileri arasında öne çıkıyor. Bulantı ve kusma şikayetleriyle birlikte karın ağrısı da şiddetli olarak ortaya çıkıyor. Bununla birlikte hastaneye yatış gerektirecek bir ağrı ve ishal durumlarından bahsettiğimizi unutmayın.

Serum uygulamaları sonrasında ise herhangi bir ciddi müdahale olmadan hastalık bir hafta içerisinde geçer. Ancak bu durum yaşlılar ve bebekler için aynı seyretmez. Ayrıca bağışıklığı güçlü olmayan kişiler için de daha ciddi sonuçlar yaşanabilir. Halihazırda nereden geliyor sorusu henüz yanıtlanmasa da dünya genelinde belirtileri hızlı ortaya çıkıyor.

Salmonella Virüsü Bulaşıcı Mı?

Bakteri içeren su tüketimiyle ortaya çıkan bir virüstür. Hayvan atıklarının bulaşması ve kaynak suların içine karışmasıyla insana geçer. Genellikle su ile geçiş söz konusu olmakla beraber virüsü taşıyan gıda ürünlerinin iyi temizlenmesi gerekir. Aksi durumda iyi pişmemiş et, yumurta veya sütten de doğrudan insana geçişi söz konusudur. Kirli sebze ve meyvelerden de yine bulaşma ihtimali vardır bu virüsün. Kümes hayvanları başta olmak üzere her türlü canlıyla temasta hijyen kurallarına uymak gerekir. Özellikle hayvancılıkla uğraşan kişiler için risk çok daha büyük olurken Salmonella virüsü bulaşıcıdır. Çünkü söz konusu araştırmalarla hasta insanlardan sağlıklı insanlara geçiş yaptığı da kanıtlanmış durumdadır.

Salmonella Virüsü Tedavisi

Halihazırda herhangi bir tedavi durumu tam olarak bulunmasa da Salmonella virüsü belirtileri varsa doktorunuza bildirmelisiniz. Sonrasında kişinin hastalığı ne düzeyde geçirdiği hesaplanır. Destek vitamin ve antibiyotik uygulamaları vardır. Ayrıca ishal geçirici serum işlemleri de yapılabilir. Bununla birlikte karın ağrısı gideren ilaç tedavileri de doktor kontrolünde gerçekleşir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir