Yaz Hastalıkları Nelerdir? Korunma Yolları

Havaların ısınmasıyla beraber yaz hastalıkları nelerdir sorusu da önemli olmaya başladı. Özellikle deniz ve havuz gibi durumların ortaya çıkması ve turistik bölgelerde dikkat edilmesi gerekir. Şüphesiz güneşin zararlarından korunma adına da yapılacaklar vardır. Çocuklarınız için ise çok daha dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Çünkü cilt rahatsızlıkları başta olmak üzere mantar ve güneş yanıkları daha fazla oranda ortaya çıkar. Ayrıca sindirim sistemi hastalıklarıyla reflü durumu da söz konusudur. Bununla birlikte sinek ve böceklerle ortaya çıkan enfeksiyon durumlarına karşı da yapmanız gerekenler vardır.

Güneş Çarpması Durumları

Her ne kadar kemik ve diş gelişimi için çok değerli olsa da zararlı güneş ışınlarından korunmak gerekir. D vitamini esas kaynağı olan güneşin neler yapabileceğini bilmek güçtür. Cilt kanserine kadar götürecek durumlar ortaya çıkabileceği gibi telafisi çok zor sağlık sorunlarının da habercisidir. Bunun için yaz hastalıkları özelinde koruma için 10.00 ile 16.00 saatlerinde güneşe çıkmamak lazımdır. Ayrıca gündüz saatlerinde dışarıya çıkmadan 30 dakika kadar önce mutlaka güneş koruyucu kremleri kullanmalısınız. Kaliteli güneş gözlükleri kullanımı da yine zararlı ışınların etkisini azaltır. Eve geldikten sonra ise mutlaka banyo, duş gibi nemlendirme yapılması da cilt hastalıkları riskini azaltır.

Güneş Yanıklarından Korunma Yolları

Özellikle öğle saatlerindeki güneşin etkisiyle 2 saatte oluşan güneş yanıkları birçok nedenle tehdittir. Hemen söylemek gerekir ki güneş yanığı sonrasında diş macunu veya yoğurt sürmek yanlıştır. Çünkü bu durumlarla enfeksiyon ihtimali ortaya çıkar. Ayrıca losyon kullanımları da her zaman için bir risktir. Eğer şiddetli bir ağrı varsa mutlaka parasetamol ilaçlar alabilirsiniz.

Kavun, karpuz gibi ürünlerin tüketimiyle güneş yanıklarının oluşmasının engellenmesi söz konusudur. Ayrıca ayran, su en iyi sıvı takviyeleridir. Çok uzun saatler güneş çarpmasına maruz kalmış kişilerde kusma ilk belirtidir. Bunun olması halinde mutlaka hastaneye gitmelisiniz.

Yaz Hastalıkları Mantar Enfeksiyonu

Yaz hastalıkları arasında bulunan mantar problemlerinde yine en çok etkilenen çocuklardır. Kızarma ya da kaşıntı gibi ortaya çıkan bu durum için ilaç tedavisi bulunur. Bunun için doktorunuza başvurarak muayene olmanız gerekir. Korunma adına ise deniz ve havuz sonrasında mutlaka mayonuzu hemen değiştirmelisiniz. Ayrıca banyo, tuvalet gibi ortamlarda fazla kişinin kullanımları halinde daha dikkatli olmalısınız.

Reflü Oranı Neden Artar?

Mide yanması sonucunu ortaya çıkaran reflü için yaz sıcaklıkları hiç de iyi gelmez. Çünkü yaz aylarında ağır ve yağlı besinlerin tüketilmesiyle vücut zor günler yaşar. Özellikle çok aşırı beslenme durumları da beraberinde mide ağrılarını getirir. Bunun olmaması adına hafif ve vitaminli ürünleri tercih etmelisiniz. Gündüz saatlerinde sıvı tüketimini daha fazla yapmalısınız. Bununla birlikte gece saatlerinde beslenmeyi bırakmanız da yararlı olur.

Yaz Hastalıkları Karşısında Giyim

Mutlaka güneşin zararlı etkilerinden korunmak gerekli olduğu gibi kıyafetler de rol oynar. Pamuklu kıyafet seçimleri daha ideal olurken mutlaka bol olmasına özen gösterin. Dar kıyafetlerin giydiğinizde isilik ihtimali yükselir. Ayrıca terleme artarken rahatsız olma hali de baş gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir