Yaz Boyunca Cilt Koruması Nasıl Sağlanır?

Güneşin kendisini göstermesiyle merhaba diyen yaz ayları artık gelirken cilt koruması da en önemli meselelerden birisidir. Doğru ürünlerin düzenli bir şekilde kullanımıyla yaz aylarındaki havanın olumsuz etkilerini ortadan kaldırabilirsiniz. Aksi halde ise yıpranmış, kurumuş ya da güneş ışınlarının zararlarıyla lekelenmiş bir cilde sahip olabilirsiniz. Bunun olmasını istemiyorsanız adım adım cilt koruması yapmaya başlayın.

Doğru Güneş Kremleri

Tatil planlarını yaptığınız bu günlerde son derece önemli olan cilt koruması birçok ana unsurdan oluşur. Özellikle güneşin olduğu her gün doğru kremlerle cildinizi muhafaza etmelisiniz. Son kullanma tarihi geçmemiş olan güneş kremleriyle radyasyon tesirli ışınlardan koruma sağlayın. Bu sayede başta cilt kanseri olmak üzere birçok hastalıktan korunacağınızı da unutmayın. Ayrıca ciltte oluşabilecek leke ve noktaların çıkma ihtimali de kalmayacak. Bununla birlikte güneş kremleri sadece yaz ayları için geçerli değildir. Kış aylarında bile güneşin olması durumunda mutlaka az da olsa sürmenizi tavsiye ederiz.

Sıcaklarda Cilt Koruması

Deniz, kum, plaj, sahil ve güneş kelimelerinin akla geldiği yaz aylarında cilt koruması nasıl sağlanır yanıtlarını bulmak çok da zor değildir. Özellikle nem dengesinin kaybolduğu bu zaman diliminde ciltte kuruma bir gerçektir. Sonrasında pul dökme durumlarının dahi oluşması söz konusudur. Ciltteki yıpranmaların belirgin hale gelmesi de şüphesiz ki istemeyeceğimiz bir durumdur. Bunu önlemenin ilk yolu günlük nemlendirici kullanımıdır. Özellikle güneşe çıkarken kullanacağınız bu kremler sayesinde cildiniz daha parlak olurken büyük bir korumayı da beraberinde getirir. Buna ek olarak yaz aylarında daha çok su tüketimi olması da ciltteki nemliliği sağlar. Bu ikisini birlikte yaparak sıcağın bunaltıcı etkisinden kurtulmak mümkün hale gelir.

Cilt Temizliğinin Önemi

Kuşkusuz yılın her günü cilt temizliği noktasında yapılması gerekenler vardır. Her zaman önemli olsa da yaz boyunca cildin temiz kalması da belirleyici durumlardandır. Mutlaka gün biterken güzel bir şekilde makyajınızı temizleyin ve yağlı kalmamasına dikkat edin. Özellikle gece geç saatlere kadar devam eden eğlencenin akabinde makyaj temizliği bir yük halini alıyor. İnsanların üşendiği için bunu yapmadan uyuduğuna da şahit oluyorsunuz. Böyle bir durum yaşanmasıyla ciltte gece boyu kirlilik ve yağlanma kendisini gösteriyor. Sonrasında bunun temizlenmesi ve yıpranmaların önlenmesi de çok daha zor hale geliyor. Telafisi güç durumlarla karşılaşmama adına bu sıcak havalarda makyaj temizliğini zamanında uygulamalısınız.

Güneş Gözlüğü Faydaları

Genellikle aksesuar olarak kullanılan güneş gözlükleri aslında çok daha fazlasıdır. Bundan dolayı satın alırken cilt koruması durumuna dikkat etmelisiniz. Çok daha iyi bir seçim yaparak kullanacağınız kaliteli gözlüklerle beklentilerin ötesinde yarar sağlayabilirsiniz. UV ışınlarının tüm etkisini azaltan güneş gözlükleri tüm dönem boyunca kişinin cildinde aşınma olmamasını da mümkün kılar. Söz konusu bu durumlara önem vererek cilt koruması sağlayarak keyifli bir yaz dönemini geçirebilirsiniz. Bir anlamda güzel görünme amaç olurken sağlık kaygılarını da bu önlemler ortadan kaldırır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir