WordPress Site URL Değişikliği Nasıl Yapılır?

Wordpress Site URL

Söz konusu birçok farklı nedenden ötürü wordpress site URL değişikliği gerekebilir. Özellikle farklı bir adreste içeriklerin yayınlanması mümkündür. Bununla birlikte çok değerli ve fazla sayıdaki içeriklerinizi kolayca yeni adresinize taşıyabilirsiniz. Bunun için ilk işlem ise web site paneli üzerinden yapılır. Sonrasında ise bir eklenti kullanarak dakikalar içerisinde tüm yazı, sayfa ve komple siteyi taşıyabilirsiniz. Peki, ama nasıl?

WordPress URL Değişikliği

Admin panelinden Ayarlar bölümüne girin. Sonrasında Genel sekmesine tıklayarak sayfanın açılmasını bekleyin. Hemen WordPress Adresi ve Site Adresi kısımlarını görürsünüz. Buradan site adresini değiştirip kaydedebilirsiniz. Ancak bu, site adresindeki değişiklik içindir. Bununla birlikte sayfa ve yazılarla ilgili URL değişikliği olmaz. Bunun için ise Velvet Blues Update URLS eklentisini kullanabilirsiniz. Eğer sürüm sıkıntısı olursa Update URLS kullanımı da aynı sonucu verir.

Eklentiler sayesinde işlemlerinizi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. İndirme sonrasında etkinleştir diyerek işlemlere başlayın. Sonrasında WordPress site URL değişikliği adımlarını takip etmelisiniz. Buradan eski ve yeni URL adres bölümlerini girerek aşağıdan güncellemenin hangi seçeneklerde olacağına karar verirsiniz.

URL Link Değiştirme

Sayfadaki tüm içerik URL kısımlarını değiştirmeniz durumunda hepsi düzenlenir. Yazılar başta olmak üzere sayfalar ve kişisel yazı biçimleriyle düzenleme araçları da yenilenir. Ayrıca bağlantı URL kısımları ya da alıntı URL bölümlerini de yine değiştirme imkanı vardır.

Detaylı işlemler ağı sayesinde çok fazla içeriğin bulunduğu sitelerde bile işlemleri dakikalar içinde yapabilirsiniz. Çok kapsamlı olmasının yanı sıra kullanımları oldukça kolaydır. Halihazırda bu eklentiler üzerinden işlemleri yapmanız çok daha uygundur. Peki, WordPress site URL değişikliği neden gerekir?

WordPress Site URL Değişikliği Nedenleri

Sitenin daha kullanılabilir olması adına domain tercihlerinde değişiklik söz konusudur. Buna karşın en büyük engel ise linkleme durumlarıdır. Çünkü sitedeki tüm içeriklerin ve sayfaların nasıl bir düzen içerisinde taşınacağı muammadır. Aslında bu eklentiler yardımıyla bunun kolay olduğunu görmek de söz konusudur. Tek te işlemlerle tüm içeriklerinizle uğraşmanıza gerek yoktur. Ayrıca olası site adres değişikliklerinde manuel işlemlerin zararı da yine süreci zora sokar. Telafisi güç zararlarla karşı karşıya kalmama adına eklentilerin kullanımı çok daha iyi olur. Özel alan değişiklikleri de yapılabilirken topluca URL düzeltme hamleleri de olur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir