Web Site Alan Adı Nasıl Seçilir?

Halihazırda yapacağınız bir proje ya da kurumsal firmanın yüzü için web site alan adı seçimleri nasıl olur? Eğer bir web site kurmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk husus alan adıdır. Çünkü sizin adeta markanız ve yüzünüz olacak olan alan adının bazı unsurlara sahip olması gerekir. Bundan dolayı hızlı bir şekilde bir isim koyarak hemen sitenizi açmaya çalışmayın. Bunun yerine bazı çalışmalar, araştırmalar yapmanızı tavsiye ederiz. Peki, daha faydalı ve iyi bir alan adını nasıl seçebilirsiniz?

Web Site Alan Adı

Domain olmakla beraber alan adı tanımı tahmin ettiğinizden çok daha önemlidir. Çünkü sitenizdeki içerik, hizmet ya da ürünlere ulaşma adına bu alan adı kullanımı şarttır. Adeta bir mağaza isminden farksız olacağı gibi birçok yönden de kolaylığa sahip olması lazımdır. Bununla ilgili birçok dikkat edilmesi husus vardır.

  • Yazımı Kolay Alan Adı

Online serüveninize başlama adına daha kolay ve hızlı olabilecek bir alan adı seçimi gerekir. Kişilerin bulmasını kolay hale getirmesinin yanı sıra söylediğinizde hemen anlaşılmalıdır. Bundan dolayı karıştırılma ihtimali bulunan benzer kelimeleri seçmeniz uygun olmayacaktır.

  • Uzun Mu Kısa Mı Olmalı?

Son derece sade ve anlaşılır olmasının yanı sıra kısa olması da alan adınızı öne çıkarır. Potansiyel müşterilerinizin hatırlaması kolay olacak şekilde düzenlemelisiniz. Aşırı uzun bir alan adını unutmamak elbette ki çok kolay değildir.

  • Anahtar Kelimeli Alan Adı

Yapacağınız hizmet ya da ürüne göre alan adı seçimi de son derece önemlidir. Eğer araba üzerine bir faaliyette bulunuyorsanız mutlaka alan adınızda araba kelimesini geçirmelisiniz. Bu sayede arama motorları üzerinden çok daha fazla etkileşime sahip olabilirsiniz. Ziyaretçilerinizin sizi bulmasını kolay hale getirmek adına buna dikkat edebilirsiniz.

  • İşaret Kullanımları

Alan adı özelinde rakam kullanımları olumsuz olabileceği gibi tire ve benzeri işaretlerde yanlıştır. Burada ziyaret edecek kişilerin aklı karışabilir, girmek zorlaşabilir. Mümkün olduğunca daha basit ve hızlı bir girişi hedeflemelisiniz. Böylelikle sitenizin daha fazla hit almasını kısa sürede başarabilirsiniz. Hangi işaret vardı bu sitede diye düşünmek hem yorucu hem de kişinin vazgeçmesini beraberinde getirir.

  • Web Site Alan Adı Uzantıları

Elbette ki güzel araştırmalar sonucunda kendinize uygun bir domain seçimi yapabilirsiniz. Sonrasında ise sürecin bitmeyeceğini bilmelisiniz. Burada öne çıkan son işlem ise uzantı seçimidir. Eğer daha büyük hedeflere sahip ve kalıcı olma adına projeniz varsa .com en iyisidir. Bunun haricinde .net kullanımı da size uygun olur. Daha uygun maliyetlerde ise .biz var olmakla beraber sitenizin arama motorlarında etkisi daha zor hale gelir.

Tüm bu süreçlerin ardından web site alan adı alarak artık marka haline gelmeye başlayın. Özellikle doğru tema kullanımı, düzenli ve özgün içerik girişiyle sitenizi büyütmelisiniz. Bunu yaparken her zaman iyi ki bu alan adını seçmişim demek için maddelere dikkat ederek süreçlerini tamamlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir