Vücutta Kaşıntı Hastalıkları Nelerdir?

kaşıntı hastalıkları

Halihazırda söz konusu araştırmalarla sağlıklı bir insanın günde 100 kere kaşınması normal kabul edilirken kaşıntı hastalıkları nelerdir? Vücudun tamamı ya da bir kısmında ortaya çıkan kaşıntılar oldukça rahatsız edicidir. En az ağrılar kadar günlük yaşamı etkilerken sağlık problemlerinin habercisi olduğunu da unutmayın. Peki, kaşıntı nedir, neden olur?

Kaşıntı Nedenleri

Deri hastalıkları kaynaklı kaşıntılar ortaya çıkabileceği gibi böcek sokması da bir başka nedendir. Ayrıca stres ve endişe durumlarında da kişinin kaşıntı yaşaması muhtemeldir. Mantar veya alerjik reaksiyonlar sonucunda da yine kaşınma hissi gelebilir. Diyabet, kansızlık ve kanser ile ilaç kullanımları da kaşıntıya sebep olur. Peki, kaşıntılar sonucunda hangi hastalıklar ortaya çıkar?

Kaşıntı Hastalıkları

Elbette ki uzman kontrolü sonucunda kaşıntıların durumları ile ilgili yorumlar mümkün olur. Bununla birlikte kaşıntının nereden olduğu ve nasıl ortaya çıktığı önem taşır. Psikolojik durumların neden olması da söz konusu olduğu için hastayı derinlemesine incelemek uygundur. Gerekli tahliller sonucunda doğru tanı yapılabilir.

Gece Kaşıntıları

Yatakta ortaya çıkan gece kaşıntıları, alerjik durumları ya da deri enfeksiyonlarını gösterir. Burada yastık ve yorgan değişimi yapılması gerekebilir. Ayrıca ıslak olması ya da deterjanlı kalması da yine kişinin kaşınmasını beraberinde getirir.

Kaşıntı Susuzluk Yapar Mı?

Eğer kişinin kaşınmasıyla birlikte fazla su tüketmesi söz konusuyla diyabet ilk akla gelendir. Normalden fazla idrara çıkma şikayetleri de yine buradaki diyabeti gösterir. Aşırı bir kilo kaybının bir anda olması ise kanser ihtimalini ortaya çıkarır. Mutlak surette kaşıntı hastalıkları özelinde tüm kontrollerin yapılması ve test sonuçlarının beklenmesi lazımdır.

Kaşıntı Karaciğer Hastalığı Mı?

Kişinin deri ve göz bölgesinde sararma varsa karın ağrısı şikayetleri de artar. Ayrıca kaşıntıyla birlikte idrar daha koyu geliyorsa karaciğer hastalıkları belirtisi kabul edilir. Kırmızı lekelerin görülmesi ve kabarma durumları ise kurdeşendir.

Ciddi anlamda mide bulantısı ve baş dönmeyle gelen iştah kayıpları ise böbrek yetmezliği durumuna daha yakın hale getirir.

Vücutta Kaşıntılar

En önemli nedenlerin başında ise şüphesiz ki cilt hastalıkları gelir. Özellikle dermatolojik durumlar bu konuda stres ve sıkıntıların sonrasında gelişir. Vücut dengesini bulma adına kaşıntı hastalıkları tanı ve tedavilerinde uzman desteği şarttır. Eğer sıklıkla vücudunuzda kaşıntılar varsa hemen testler olabilir, kontrollerden geçebilirsiniz. Başta cilt kuruluğu olmak üzere egzama veya uyuz ihtimali vardır. Birçok farklı iç ve ruhsal hastalığın belirtisi olan kaşıntılar ile ilgili kesin ifadeler kullanmak da yanlıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir