Vücut İçin Soğuk Duş Sağlıklı Mı?

Duş alırken sıcak mı ılık mı olmalı ayrımı söz konusu olurken soğuk duş sağlıklı görüşü giderek hakimiyet kazanıyor. Her ne kadar çok tercih edilmese de vücudun gelişimi açısından önemi büyüktür. Bununla birlikte kazandırdığı faydalarla birlikte tehdit durumlarına karşı da adeta bir önleyicidir. Söz konusu sonuçların bir bilimsel araştırma ürünü olduğunu belirtmek isteriz. Peki, soğuk duşun vücut için yararları nelerdir? Bu sorunun cevabına birlikte bakalım.

Güçlendirici Etkiye Sahip

30 günlük süre zarfında sadece soğuk duş alan kişilerle diğerleri arasında kıyaslama sonucunda birçok veri ortaya çıkmıştır. Bunlara baktığımızda bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sunması söz konusudur. Yaklaşık %30 daha az hasta olma riskine de sahiptir. Vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olmasını soğuk duş sağlar. Ayrıca enfeksiyon ihtimallerini de ortadan kaldırma adına söz sahibidir. Buradaki unsurlara baktığımızda beyaz kan hücrelerinin sayısında artış tespiti vardır. Yani mikropları yok eden hücrelerin soğuk duş sayesinde daha fazla olması mümkündür. Bunun getirdiği en büyük etki ise daha sağlıklı bir vücuttur. Doğrudan yaşam kalitesine etkisi de bulunurken soğuk duş sağlıklı cevabını verebiliriz.

Kan Dolaşımına Etkisi

Damarlar içerisinde dolaşan kan özelinde de soğuk duşun rolü oldukça fazladır. Vücut sıcaklığında fazla olmasıyla kılcal damarlar kasılma yaşar. Sonrasında ise kan, daha hızlı bir şekilde dolaşmaya başlar. Cildi ısıtma adına genişleme oluşurken böylelikle oksijen ve besin taşıma işlemi de artar. Daha sağlıklı ve zinde olma adına da soğuk su şarttır. Özellikle halsizlik, bitkinlik ve uyuşukluk durumlarında soğuk duş alarak kendinizi yenileyebilirsiniz.

Ciltte Soğuk Duş Sağlıklı Mı?

Cilt yenileme noktasında da kazandırdıklarını sıralayabiliriz. Hücrelerin canlı hale gelmesiyle daha parlak bir cilt elde edebilirsiniz. Yağlanma durumları da ortadan kalkarken yine besleyici yönü vardır. Isı kaybını önlemeye çalışan vücudun daha hızlı çalışmasıyla metabolizmaya etkisi de olur.

Kaliteli Uyku Sağlar

Vücut sıcaklığı gece saatlerinde düşüş yaşarken bunu daha hızlı bir hale getirebilirsiniz. Hemen soğuk duş alarak yattığınızda vücudun uyku moduna geçme süresi kısalır. Böylelikle çok daha sağlıklı ve kaliteli bir uyku elde edersiniz. Eğer uyku problemleri yaşıyor ya da uyumakta zorlanıyorsanız mutlak surette soğuk suyla duş almanızı öneririz. Ardından çok daha verimli bir gece uykusu almanız söz konusudur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir