Vizesiz Balkan Gezisi Seni Bekliyor

Tatil rotası için vizesiz balkan gezisi belki de herkesin hayalidir. Her ne kadar şartlar değişmiş gibi gözükse de hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Hiçbir vize işlemiyle uğraşmak istemiyorum diyorsanız Balkan ülkelerini görmeye hazır olun. Ayrıca ucuz uçak biletleri de daha ekonomik bir tatili beraberinde getiriyor. Bununla birlikte hem kültürel hem de tarihi birçok noktayı göreceğinizi de unutmayın. Doğal güzellikler açısından da hem Arnavutluk hem de Bosna çok daha fazlasını vaat ediyor.

Vizesiz Balkan Gezisi Başlangıç

Vize işlemleri olmadan da harika ülkelerini dolaşabilir, her güzel noktanın tadını çıkarabilirsiniz. Tatil rotamız için başlangıç ise Arnavutluk başkenti Tiran olur. Buradan Karadağ’a geçebilir, Kotor şehrinin güzelliklerini görebilirsiniz. Ardından ise Saraybosna tarihine göz atabilir, lezzetlerini tadabilirsiniz. Araç kiralama olanağı bulunmakla beraber tüm vizesiz Balkan gezisi için toplu ulaşım kullanımı da seçebilirsiniz.

Büyüleyici Tiran Havası

1 milyon civarı nüfusuyla ülkenin en büyük kenti de olan Tiran, tarihi öneme sahip birçok unsura ev sahipliği yapar. Doğal güzellikleri de çok fazla olurken güney kısımlarında kumsalları vardır. Ayrıca UNESCO miras listesinde yer alan kasabalarını da gezebilir, otantik ve egzotik bölgelerini keşfedebilirsiniz.

Osmanlı Dönemi eserlerinden olan Ethem Bey Camii, Tabak Camii ve Kaplan Paşa Türbesi ziyaret alanları olabilir. Bununla birlikte Ulusal Tarihi Müzesi de görülmeye değerdir. İskender Bey Heykeli’nin yer aldığı İskender Meydanı ise şehrin kalbinin attığı yerdir. Hemen buraya gelerek cadde ve sokakları gezmeye de başlayabilirsiniz.

Geçmişe Köprü İşkodra Bölgesi

Blok Bölgesi tarafında doğru yürüyerek cafe ve restoranları bulabilirsiniz. Ayrıca Türk yemekleri için de çeşitli alternatifler vardır. Berat Bölgesi sonrasında İşkodra tarafına doğru gidebilirsiniz. Milattan Önce dönemden izlerin yer aldığı bu kentte harika güzellikler sizleri bekliyor olacak. İşkodra için iki önemli unsur vardır. Bunlardan birincisi Balkan coğrafyası için en eski yerleşim yeridir. Diğeri ise Osmanlı’nın bu bölgede terk ettiği son bölgedir. Özellikle Kole İdromeno Caddesi üzerinde çok sayıda mekan ve çarşıyı görebilirsiniz.

Karadağ Rotası

Balkan ülkeleri içerisinde eşsiz manzaralarıyla tanınan Karadağ için Kotor şehri görülmeye değerdir. Mutlaka eğer yolunuz Balkan topraklarına uzanırsa Kotor gidilecekler arasındadır. Körfez içerisinde olmasının yanı sıra tarihi şehir merkezi de inanılmaz bir atmosfer sunmaya devam ediyor. Venedik mirası olan surlarıyla 500 yıllık bir tarihi barındırır. Dağ eteğinde olan bu liman kenti aynı zamanda maviliklere uzanan bir hayalin yansımasıdır.

Kotor’a gelmişken 12 kilometre mesafede olan Tivat’a da uğrayabilir, yat limanlarına göz atabilirsiniz. Denizcilik adına gelişmiş bu bölgede mavi ile yeşil bir aradadır. Harika atmosferiyle Karadağ gezisini tamamladıktan sonra yolunuzu Bosna’ya çevirebilirsiniz.

Tarihi Bosna Hersek Gezisi

Şüphesiz ki 500 yıllık Osmanlı yönetiminde çok gelişmiş bölgelerin başında gelir. Özelikle tarihi anlamda cami, külliye, okul, han ve çarşılarının birçoğu faaliyetine devam etmesiyle Türk etkisi bulunur. Köprüsü ile tanınan Mostar Kenti gezisinde mutlaka meşhur çarşısını ziyaret etmelisiniz. Ayrıca Bosna Hersek içerisinde gizli kalan Kravitse Şelalesi de eşsiz bir yerdir. Olmazsa olmazlar arasında bulunan Neretva Nehri kıyısındaki Poçitel’i de görmeniz şarttır. Özellikle taş evleri ve egzotik yaşam biçimiyle orman içerisinde kalmıştır.

Saraybosna Mekanları

Saraybosna’da Saat Kulesi, Hüsrev Bey Camii Çarşısı ve Bezistan gezintileri de iyi seçimler olur. Ayrıca Dünya Savaşı nedeni olan suikastın gerçekleştiği Latin Köprüsü’nü de bu vizesiz balkan gezisi içerisinde görebilirsiniz. Sonrasında 2 saatlik uçuşla İstanbul’a geldiğinizde anılarınıza yenisini eklemiş olduğunuzu fark edersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir