Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Her ne kadar her baş dönme olayı için söylemek doğru olmasa da vertigo belirtileri sonucunda dönme hadisesi ortaya çıkar. Kişinin kendisi ya da gördüğü nesnelerin bir anda döndüğüne dair algı oluşur. Ayrıca bulantı ve kusma durumları olabileceği gibi denge kaybı sonucunda rahatsızlık ileri boyuta taşınır. Günlük yaşamı son derece olumsuz etkileyen vertigo hastalığı neden ve nasıl ortaya çıkar?

Vertigo Nasıl Ortaya Çıkar?

İç kulak hastalıklarıyla beraber merkezi sinir sistemi sorunu olan vertigo, herkeste olabilmektedir. Halihazırda atakları belli bir süre boyunca devam edebildiği gibi aniden de ortaya çıkabilir. Tanı koyma sürecinde ise hastanın nasıl bir his duyduğu sorusu başlangıç olur. Beyin için kan akışının yetersiz olup olmadığına ise MR ya da ultrason ile bakılarak karar verilir. Sonrasında tedaviye başlanırken ilaç kullanımıyla süreçler sona erer. Yıllar boyunca devam edebilir olan vertigo belirtileri ise herkeste aynı ortaya çıkmaz. Merdiven inerken ya da boşluk bulunan alanlarda gerçekleşen gezintiler sırasında da ortaya çıkar.

Vertigo Nedenleri Neler?

En yaygın vertigo çeşidi ise BPPV olarak tanımlanır ve maksimum 1 dakika boyunca devam eder. Benign Paroksizmal Pozisyonel vertigo için ilk belirti şiddetli baş dönmesidir. Kişinin hareket etmesi ya da ayağa kalkabilmesi bile söz konusu değildir. Daha ziyade ileri yaşa sahip kişilerde ortaya çıkarken kan akışının azalmasının göstergesidir. Bundan ötürü solunum yolu hastalıklarına sahip olan kişilerde çok daha yoğun olur. Ancak bu durumla ilgili tedaviye gerek yoktur. Bazı rahatsızlıkların geçmesi durumunda ortadan kalkar. Süreli olmadığı gibi aynı zamanda şiddetli bir sorun olmaktan da uzaktır.

İç kulak iltihaplanmalarına bağlı vertigo belirtileri arasında ise duyma kaybı da bulunur. Özellikle kızamık, kabakulak ve grip durumlarında etkisini gösterir. Kulak çınlaması da yine olma ihtimali yüksektir. Bununla birlikte kafa travmaları ve alerjik reaksiyonlar sonucunda da vertigo hastalığı ortaya çıkabilmektedir.

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

İlk olarak ana konu baş dönmesi olurken kişinin bu hissi kuvvetli yaşaması sonucunda sorunlar büyür. Yataktan doğrulması ya da başını yana çevirmesi bile güç hale gelir. Ayrıca anormal göz hareketleri de yine çok bilinen belirtileri arasındadır. Bir başka belirti olarak terleme de hemen her kişinin hissettiklerindendir. İleri durumlarda görme bozukluğu, yürüme sırasında zorlanma ve bilinç değişiklikleri de sırasıyla olur. Başka hastalıkların habercisi olması da vertigo belirtileri incelenirken üzerinde durulması gereken bir başka konudur.

Hangi Vertigo Belirtileri Varsa Doktora Gitmeliyim?

Kişinin sağlığını bozabilecek vertigo belirtileri arasında çift görme, konuşma güçlüğü, denge ve bilinç kaybı bulunur. Ayrıca kol ve bacaklarda bir anda ciddi hissedilen güçsüzlük hali bulunması durumunda da hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Vertigo Tedavileri Var Mı?

Orta kulak enfeksiyonlarına dair durumlar için antibiyotik kullanımı söz konusudur. Bunun haricinde kulak içi cerrahi operasyonlar yapılması mümkündür. Ayrıca tuzsuz diyet programı uygulanması da yine bir başka tedavisidir. Uzman hekimlerce idrar söktürücü ilaçların verilmesi de vertigo belirtileri ortadan kaldırılır. Fizik tedavi süreçleri de yine yararlı olurken kafein, tütün ve alkollü ürünlerin bir süre kullanılmaması da etkilerini azaltır. Bu sayede daha hızlı bir şekilde vertigo hastalığından kurtulma şansı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir