Uzmanlar Uyardı! Aşure Yerken Dikkat

Hem kuru yemiş hem de kuru baklagiller ürünleriyle yapılan aşure yerken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Halihazırda Muharrem Ayı için geleneksel bir besin kaynağı olmasının ötesinde manevi değeri de bulunur. Bununla birlikte 15 çeşit ürüne sahip aşureyi yerken vitamin deposu olduğunu unutmayın. Çok yüksek oranda protein ve karbonhidrat bulundurması da bazı uyarıları dikkate almamızı beraberinde getirir. Kalorisi çok yüksek olduğu için de diyet yaparken asla tüketmemelisiniz. Peki, bunun haricinde aşureyi yerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Aşure Tatlı Değildir!

Şüphesiz ki aşure yerken büyük bir lezzet alabilirsiniz. Ayrıca manevi haz bakımından da en doyurucu besinlerdendir. Özellikle komşular arasında dağıtılmasıyla adeta bir bağ oluşmasını sağlar. Uzmanlar ise bu dönemlerde aşureyi çok fazla yememek gerektiğini belirtir. Bu konuda en önemli husus ise tatlı olmadığının bilinmesidir. Genellikle akşam saatlerinde tatlı niyeti yemekten sonra tüketilir. Ancak bu durum oldukça yanlıştır. Çünkü aşırı bir şeker oranına sahip olacağı için birçok riski beraberinde taşır. Kilo alma konusunda da hassas kişilerin hiçbir şekilde akşam tatlı niyetine aşure yememesi gerekir. Bunun yerine bir ara öğün ürünü gibi düşünebilirsiniz. Öğle ya da ikindi saatinde yemekten önce tüketmek çok daha iyi olacaktır.

Aşure Aç Karnına Yenir

Mümkün olduğunca kan şekerini yükseltecek aşureyi aç karnına yemek de büyük öneme sahiptir. Bu sayede hiçbir yan etkisi olmayacağı gibi kıymetli besinin zararı da bulunmaz. Ayrıca vücuda etkisi de çok daha olumlu olur. Çünkü bu sayede vücuda alınan karbonhidrat enerji haline gelir. Eğer yemekten sonra tok karnına yerseniz tam anlamıyla bir yağ deposu ortaya çıkar. Özellikle birkaç kase yiyerek çok gereksiz bir kilo alımı söz konusu olur.

Aşure Yerken İpuçları

Aşureyi hem aç karnına hem de yavaş yavaş yiyerek tüm vitamininden yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte doyurucu olacağı için uzun süre hiçbir açlık çekmezsiniz. Üzerine nar koyarak sinir sisteminin gelişmesini de sağlayabilirsiniz. Stres ve depresyon durumları varsa mutlaka narlı aşure öneririz. Dirençli bir vücut kazanma adına da aşurenin faydaları çoktur. Bağışıklık sistemini güçlendirirken anne adayları için ise süt deposudur.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir