Uykusuz Kalma Zararları Neler? Uykusuzluk Paradoksu

Çeşitli nedenlerle daha az uyku uyumak isteyenlerin sayısı artarken sonuç olarak uykusuz kalma zararları ortaya çıkıyor. Özellikle gece boyunca sosyal medya platformlarında kalmak ya da farklı işlerle uğraşmak verimli uykuyu da öldürüyor. Halihazırda insan vücudunun yenilenmesini sağlayan en önemli unsur uykudur. Az ya da çok uykunun büyük zararları var olurken biyolojik deformasyona neden olur. Bununla birlikte psikolojik etkileri de bulunurken uzmanlar sağlığın korunmasında uykunun önemine işaret ediyor. Ancak yine de uykusuz kalma taktikleri için çalışmalar yapan insanların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Peki, uyku nedir ve uykunun etkileri nasıl ortaya çıkar?

Ortalama Uyku Süresi Nedir?

Metropol olarak ifade ettiğimiz büyük şehirlerde yaşamanın bedelleri ağır oluyor. Endişe, stres, korku ve yoğun temponun getirdiği uykusuz kalma hali çok yaygındır. Bu ise beraberinde ciddi ve telafisi güç hastalıkları ortaya çıkarıyor. Halihazırda Dünya Sağlık Örgütü araştırmaları sonucunda bir insanın en az 7-8 saat günlük verimli uykuya ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu sürenin yakalanmaması halinde ciddi ruhsal problemlerle de baş gösteriyor.  Peki, uykusuz kalma zararları nelerdir?

Uykusuz Kalmanın Zararları

Başta beyin fonksiyonlarında yaşanabilecek olumsuzluklar çeşitli hastalıkları ortaya çıkarır. Unutkanlıkla başlayan bu süreçte uykunun verimli olmaması da bilinç kaybını getirir. Ayrıca kalp hastalıkları da yine uykusuz kalma sonucunda kendisini gösterebilir. Bununla birlikte obeziteye kadar giden bir hastalık silsilesine neden olduğunu söylemek zor değildir. Yaşlılık ile birleşince daha zorlu olan uykusuzluk kavramı nereden geliyor?

Uykusuzluk Kavramı Nedir?

Tam anlamıyla uykusuzluk kişinin uykuya dalma sıkıntısını çekmesidir. Vücudun çok uzun süre dinlenememesi durumunda yaşanır ve etkisi her geçen gün giderek artar. Büyük şehirler özelinde gerçekleştirilen araştırmalar ise çok vahim durumları ortaya koyar. Bunlardan ilki yetişkin insanların beşte birinde uykusuzluk olduğu üzerinedir. Özellikle stres ve yaşamın zorluklarından dolayı uykusuz kalma ortaya çıkar. Yaşam kalitesini son derece düşüren bu durumla halsizlik ve duygusal problemler birlikte açığa çıkar. Her ne kadar ilk zamanlarda ciddi bir hastalık olarak kabul görmese de kişinin hayatını doğrudan etkiler.

Yetersiz Uyku Etkisi

  • Beyin hücrelerinin yenilenmesi gecikir ya da hiç olmaz.
  • Kan akışını gerçekleştiren damarlarda tıkanma durumları olabileceği gibi felç riski ortaya çıkar.
  • Düzensiz uyku sonucunda vücut besinleri yağ olarak kalır ve kiloya sebep olur.
  • Bağışıklık sistemini bozan yetersiz uyku sonucunda hastalıklar ortaya çıkar.
  • Diyabet başlangıcı olan insülin seviyesinin yükselmesi de yetersiz uykunun zararları arasındadır.

Uykusuz Kalma Belirtileri

Söz konusu rahatsızlık çoğunlukla bir tercih olarak kabul edilse de gerçek öyle değildir. Uykuya dalma sırasında yaşanan problemlerle farklı nedenlere bağlı olabilir. Bunu çözmek gerekli olduğu gibi aynı zamanda her insanın kendisine özel biyolojik saati vardır. Mutlaka buna uygun bir yaşantının ortaya konmasıyla daha sağlıklı olunabileceği gerçektir. Uykusuz kalma sonucunda kişinin algıları daha kapalı olur. Konsantrasyon kaybı yaşarken odaklanma çok zordur. Ayrıca gözlerde şişkinlik olması da belirtisidir. Sıklıkla gün içerisinde unutkanlık yaşaması da beyin fonksiyonlarının yenilenmemesinden kaynaklıdır. Bu durumları çözme adına mutlaka güzel ve verimli bir uykuya ihtiyaç duyar vücut. Aksi durumda ise ilerleyen zamanlarda olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalması muhtemeldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir