Ünlü Yazarlar Hakkında En İlginç Gerçekler

ünlü yazarlar

Milyonlarca kez okunan kitapları ortaya çıkaran şaheserlerden ünlü yazarlar hakkında en tuhaf bilgileri hiç duydunuz mu? Hemen hepimizin tanıdığı yazarların çok farklı istekleri ve ilgi çeken davranışları vardı. Bununla birlikte şaşıracağınız bu garip alışkanlıklar belki de bu denli güçlü yazar olabilmeleri sağladı.

Etsiz Yaşamıyla Kafka

Eserleriyle birçok felsefi düşünceye öncülük eden Kafka ile başlayalım. Modern edebiyat dediğimizde “Dönüşüm” ve daha nice eseriyle öne çıkan Kafka, hayatı boyunca hiç kırmızı et tüketmedi. Bunu büyük bir canilik ve katillik olarak tanımladı. Ayrıca kırmızı et yiyerek hayvani bir duruma dönüşmekten korktu. Büyük bir inanışa sahip olan Kafka’nın hem saygı duyması hem de korku hissetmesi de bu alışkanlığından vazgeçmemesinde etkili oldu.

Kahve Tiryakisi Balzac

Realizm öncülerinden olan Fransız Honore de Balzac ise belki de en kahve tutkunu insandı. Yaşamı boyunca uzunca bir süre günde onlarca fincan kahve içmesiyle kendine gelirdi. Yaklaşık kırk civarı fincan kahve içerek bir gününü geçirdi Balzac. Ayrıca ünlü yazarlar arasında bulunan Balzac, eğer kahve yoksa kahve çekirdeğini çiğnemeyi de ihmal etmedi. Böylelikle yine kahve bağımlığını sürdürmeyi başardı. Bu denli bir tiryakilik başka hiçbir insanda görülmedi.

Buzlu Su Seven Victor Hugo

Sefiller, Nortre Dame’ın Kamburu, Gülen Adam gibi eserlerin yazarı olan Victor Hugo da yine garip alışkanlıklara sahip yazarlar arasındadır. 1802 yılında Fransa’da doğan Hugo, Balzac gibi yine Paris’te yaşamını yitirmiştir. Yaşamı boyunca ise yaşlanmaya karşı yaptığı hamlelerle etrafında adeta tanındı. Hiçbir zaman yaşlılığı kabul etmemesi ve ölümden ürkmesiyle bu anlamda Dostoyevski ile benzerdi. Bundan ötürü de her sabah uyandığında buzlu suyla duş alırdı. Böylece hücreleri yenileme ve zinde kalma adına kendisini harekete geçirirdi. Ayrıca yine çiğ yumurta yiyerek de yaşlılıkla ilgili tüm ihtimalleri ortadan kaldırmaya çalıştı. Roman ve şiir yazarı olan Victor Hugo’nun 80 yılı aşan ömrünü bu alışkanlığına borçlu olduğunu söyleyenlerin sayısı da az değildir.

victor hugo sanabanabilgi

Beyazlar İçinde Nazım Hikmet

Nazım Hikmet ise en sık yaptığı garip davranışlarının başında beyaz elbiseler giymekle ünlüydü. Hem pantolon hem de gömlek için beyaz rengi tercih etmesi için birçok farklı anlamı beraberinde getirdi. Bunlardan en öne çıkanı ise aklına gelecek ilhamları hemen yazma isteğiydi. Bir anda bir tamlama ya da dörtlüğü üzerine yazarak not almayı severdi.

Sigara tiryakisi olan Ahmet Arif’in ise ağzı hiç boş durmazdı. Günde dört paket sigarayı içmesiyle ünlü olan bu büyük şair, hayatı boyunca hep efkarlıydı. Birçok açıdan ünlük yazarlar hakkında bilinmesi çok zor olan bu bilgiler aslında hayatlarına dair görüşleri de ortaya döker.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir