Ultrasonda Bebek Cinsiyeti Öğrenme

Hamilelik döneminin on dördüncü haftasından itibaren bebek cinsiyeti öğrenme durumu söz konusudur. Erkek ya da kız olma hali için bebeğin bacak arasından tespit gerçekleşir. Ultrason kontrolünde olmakla beraber çoğunlukla isabetli bir inceleme olur. Ancak yine de bebeğin anne karnındaki pozisyonundan dolayı görmeme hali yaşanır. Böyle bir durumda yedinci aya kadar tam anlamıyla doktorlar bir yargıda bulunmazlar. Sonrasında sürpriz bir sonuç olmaması adına ileri tarihe atarak risk alınmaz. Peki, ultrasonla bebeğin cinsiyeti görmeme olabilir mi?

Bebek Cinsiyeti Öğrenme Süreci

Anne ve baba adayları için son derece heyecanlı bir dönem olan cinsiyet öğrenimi ile ilgili aksilikler olabilmektedir. Burada önen çıkan ilk durum ise bacakların durumudur. Eğer bebek, bacaklarıyla cinsel organını kapatırsa görme işlemi gerçekleşmez. Bu durum bir süreliğine olabileceği gibi tüm hamilelik boyunca da devam edebilir. Ayrıca ters pozisyonda olması da görmeye engeldir.

Cinsiyet Yanlışları Olur Mu?

Ultrason işlemlerinde şüphesiz ki yanlış cinsiyet durumları yaşanması da muhtemeldir. Bunun ana sebebi ise erkek bebeğin penisini görmeme durumudur. Anlaşılmama kaynaklı olan bu durumdan dolayı bebeğin kız olduğu belirtilir. Ancak ilerleyen dönemlerde penis ortaya çıkınca yanlış çıkarım yapıldığı anlaşılır. Bundan dolayı daha ziyade kız olduğunu öğrendikten sonra cinsiyet yanlışları yaşanır. Bununla birlikte ultrasondan bağımsız olarak bebek cinsiyeti öğrenme adına kordosentez ve amniyosentez test kullanımları da bulunur.

Anne Karnında Bebek Cinsiyeti Tahminleri

Halk özelinde bebeğin kız mı yoksa erkek mi olduğuna dair çeşitli bilgiler mevcuttur. Bilimsel olmamakla birlikte sana bana bilgi tadında olan bu verilerle tahminler ortaya çıkar. Annenin karnının sivri olması durumunda erkek bebek beklentisi ortaya çıkar. Ayrıca ekşi ve tuzlu gıdaları aşermesi de yine erkek bebeğe işarettir. Kız bebek için ise tatlı aşermelerle beraber sık mide bulantıları bir belirtidir.

Karın bölgesine göre baktığımızda ise daha aşağıda bir durum varsa erkek bebek taşıma ihtimali fazladır. Ayrıca hareketlenmenin sağ kısmında yoğunlaşması da yine erkek bebeğe bir işaret olarak yorumlanır. Bununla birlikte bebek cinsiyeti öğrenme için en kesin sonuç yirminci hafta itibariyle olur.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir