Üç Maymun Hikayesi Nereden Geliyor?

üç maymun hikayesi sanabanabilgi

Hemen her konu için hemen başvurduklarımız arasında olan üç maymun hikayesi nereden geliyor acaba? Genellikle güce ya da otoriteye karşı sessiz kalan kişileri temsil eder. İnsanların isyan etmemesini ya da tepki vermemesini anlatır. Bununla birlikte baskıcı rejim ya da toplumlarda çoğunlukla anlatım dili haline gelir. Peki, dilimizde de yer edinen üç maymunu oynamak sözünün çıkışı nasıl olmuştur? Nereden geliyor bu üç maymun hikayesi?

Hindistan Kökenli Üç Maymun Hikayesi

Söz konusu Budist rahiplerle ilgili bir anlatı Çin’de ortaya çıkarken Hindistan’da çokça anlatılagelmiştir. Hindistan geleneklerinde “görmez, işitmez ve konuşmazsak şeytan da bize asla dokunmaz” anlayışı vardır. Daha ziyade bir baskıcı ürünün eseri olarak itaat kavramını gösteren bu anlayış, hakimiyet sunar. İnsanların hemen her konuda düşünmesini engellemek için tasarlamış olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır.

Hikayeye göre çok eski zamanlarda maymun krallığına şeytan gelmiş. Kralın akıllı olan üç maymunu ise şeytanla karışmış. Bundan çok korkmuşlar ve ne yapacaklarını bilememişler. Çünkü lanetli olan şeytanın gücüyle taş olma ihtimalleri varmış. Birinci maymun hemen gözlerini kapatarak kendisini korumaya almış. Ancak şeytanın sesini duymuş. İkincisi ise sesten etkilenmemek için kulaklarını kapatınca bir anda şeytanı görmüş. Üçüncü maymunda hem sesini duyduğu hem de gördüğü şeytanın lanetine uğramış. Ancak bundan kimseye bahsetmemek istediği için ağzını kapatmış. Bu sırrı asla kimseye söyleyemeyeceklerine dair yemin ederek krallığa dönmüşler.

Hindistan öğretilerinde geçen bu anlatı, üç maymun hikayesi nereden geliyor sorusuna lanetli şeytanı işaret eder. Kişilerin korku ve kaygılardan ötürü sessiz kalması ya da toplumda gizlenmesini gösterir. Ancak bir diğer anlatı olan Japon öğretisinde durum çok daha farklıdır.

Japon Öğretisinde Üç Maymunun Hikayesi

Kökenlerine yapmış olduğumuz çalışmalarda üç maymun hikayesi için Japon kaynakları daha gerçekçidir. İlk kaynaklar olduğunu söylememiz söz konusudur ve Koshin Folk gelenekleri çıkar karşımıza. Burada maymunların isimleri var olurken Mizaru, Kikazaru ve İwazaru isimleri geçer.

Bir güzellik sembolü olan maymunların toplumsal yargılara karşı ahlaki değerleri temsil etme durumu vardır.  Japon geleneklerinde ilk maymunun ismi Mizaru olurken iki eliyle gözlerini kapatır. Bunun anlamı ise kötü gözle bakmamak gerektiğidir.

Kikazaru ismindeki Japon geleneğindeki maymun ise kulaklarını kapatarak kötü şeyleri dinlemeyin mesajı verir. Ağzını kapatmış olan üçüncü maymun İwazaru, kötü sözler söylemeyin diyor bizlere. Adeta bir çocuk öğretisi olması da üç maymunun hikayesini benzersiz kılar.

2 Replies to “Üç Maymun Hikayesi Nereden Geliyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir