Türkiye’de Kaplıcalar Gezisi

türkiyede kaplıcalar

Kış aylarında çok daha talep gören Türkiye’de kaplıcalar gezisi bambaşka coğrafyalar sunuyor. Kimyasal özelliklerinin yanında şifa kaynağı olması da bu bölgeleri önemli bir üs haline getiriyor. Halihazırda Türkiye’nin bu açıdan zengin bir yer altı havuzuna sahip olduğunu söylememiz yanlış olmayacak. Termal kaynaklar açısından değerlendirdiğimizde Avrupa’nın lideri konumunda bulunan Türkiye, 200 civarında kaplıca tesisine ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte bu turizm türünde Ege ve Marmara Bölgesi şehirleri önlerde geliyor. Şifalı kaplıcalar birçok derde deva olmayı sürdürüyor. Peki, mutlaka görmeniz gereken kaplıca bölgeleri hangileri?

Denizli Termal Kaynakları

Dünya genelinde en öne çıkan bölgelerin başında Denizli gelirken Pamukkale ve Karahayıt adını duymayan yoktur. Her mevsim 36 derece olan termal antik havuza sahip Pamukkale, yerli ve yabancı turistlerin ilk noktasıdır. Mutlaka eğer gerçekten kaplıca tatili istiyorsanız mutlaka bu bölgeye gelmelisiniz. Tarihi sütunlarda göreceğiniz büyüleyici havuzlar ise adeta görsel bir şölen sunuyor. Bununla birlikte antik havuzda şifa arayanların sayısı da az değildir. Başta kalp damar hastalıkları olmak üzere romatizma ve cilt problemlerinde etkisi söz konusudur. Ayrıca sinir hastalıklarını iyileştirmesi özelinde de Denizli Pamukkale termal suyu özeldir.

Afyon Kaplıcaları

Şüphesiz ki üne sahip olan Sandıklı, Bolvadin gibi termal tesisleriyle Afyon öne çıkar. Tarihi açıdan değerli olan bu bölge içindeki kaplıca suları, fiziksel ve ruhsal bir arınmayı sağlar. Doğal güzellikleri bakımından da bu şehirde gezebileceğiniz çok nokta vardır. Eğer Türkiye’de kaplıcalar gezisi yapmayı düşünüyorsanız Afyon olmazsa olmazdır.

Ankara’nın Kaplıca Tesisleri

Haymana ilçesindeki termal kaplıca sularıyla ünlü Ankara, en iyiler arasında olmayı sürdürüyor. Kızılcahamam civarında da çok sayıda tesis bulunurken şifalı olan bu yer altı suyunun faydası ise çoktur. Özellikle yaşlanmayı geciktirmesinden ötürü Ankara Kaplıcaları ilgi çeker. Ayrıca kemik ve diş sağlığına iyi geldiğine dair inanç bulunan termal suları vardır. Tarihi otellerde hemen konaklayarak doğal krem faydası sağlayan bu tesisleri ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye’de Kaplıcalar

Halihazırda bu kentlerin yanı sıra Bursa’da Uludağ etkisiyle önemli bir termal alan olmuştur. Şifalı su kaynakları arayanlar için İzmir Çeşme bölgesi de oldukça etkilidir. Turistlerin daha ziyade yaz ayında gelmesine karşın kış mevsiminde de talepler olur. İzmir’i öne çıkaran hususlardan bir tanesi ise 21 gram mineral bulunması ve sodyum oranının fazlalığıdır. Bu açıdan yararlı olmasını istiyorsanız İzmir ilk adres olabilir. Hastalıkların tedavisi adına Türkiye’de kaplıcalar listesine sizlere yol göstericidir. İç hastalıkların tedavisi özelinde ise Kırşehir termal kaynakları iyi sonuçlar sunar. Ailenizle birlikte çok daha ekonomik bir kış kaplıca tatilini gerçekleştirebilirsiniz.

Kış Aylarında Kaplıcalar

Farklı kaplıca tesisleri ve merkezleri var olmakla beraber ilk olarak hedef sağlık turizmidir. Özellikle yabancı turistlerin uğrak noktası olan Türkiye kaplıcaları iyileşme süreçlerine katkı sağlar. Elbette ki bunun en önemli nedeni toprakların son derece eski kalıntılara sahip olmasıdır. Anadolu topraklarının cevheri tedavi amaçlı kullanıma hazır termal suyu kazandırır. Bundan yararlanma adına da seçenekler arasından seçimler yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir