Tüm Yönleriyle Depresyon Nedir?

depresyon nedir

Çok sık görülen ruhsa sorunların etkisiyle ortaya çıkarken depresyon nedir özellikle koronavirüs etkisiyle çok daha önem kazandı. Kış aylarında çok daha yaygın görülürken yaşam kalitesinin olumsuz etkileriyle ciddi bir problem halini alabilir. Mutlak surette bir şekilde kontrol altına alınması, tedavi edilmesi gereklidir. Çünkü hareket etme ve hatta düşünme yetilerine dahi zarar verebilen depresyonun duygusal çöküşle gelen zararlarının telafisi güç olabilmektedir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

  • Herhangi bir hastalık bulunmamasına karşın kişinin sürekli yorgun ve uykulu olması,
  • Beslenme bozukluğunun baş göstermesi, çok az ya da çok fazla tüketime başlanması,
  • Motor hareketlerinde hissedilir derecede yavaşlama olması,
  • Gün içerisinde devamlı yalnız kalma isteği ve karanlık ortamlarda bulunulması,
  • Ses ve ışığa karşı son zamanlarda çok daha hassas olunması,
  • Yaşama ve geleceğe dair planların olmaması,
  • Hemen her şeyden bıkkınlık hali ve intihar düşüncesinin akla gelmesi,
  • Kişinin devamlı kendisini suçlu hissetmesi ve bundan dolayı cezalandırma isteği.

Depresyon Nedir Etkileri Hakkında 

Var olabilecek depresyon nedir etkileri itibarıyla çok daha büyük ve kalıcı hasarlar bırakır. Bununla birlikte kişinin profesyonel yardım alması her zaman için ilk önerimiz olur. Ayrıca aynı zamanda düzenli egzersiz hareketleriyle beraber düşünce sistemi üzerinde de çalışmaları vardır. Uzun yıllar ofis ortamında çalışmak ve  devamlı aynı döngü içerisinde bulunmakla beraber ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Son yıllarda hemen herkesin risk altında olmasının başlıca sebebi de budur. Ayrıca bir anda ortaya çıkacak olumsuz gelişmelerde ani travmalarla depresyonu tetikleyebilmesi söz konusudur.

Depresyon Nasıl Ortaya Çıkar?

Ayrılık, üzüntü, keder, acı ve hayal kırıkları depresyon etkilerinin dozunu belirler. Ancak burada olayların görüldüğü yaş ve anlık hususlarda belirli düzeyde etkilidir. Özellikle çocuk yaşta yaşanmış travmaların rolü daha fazla olur. Kişi kaç yaşına gelirse gelsin yine de üzerinde o olayın tesirini hisseder. Halihazırda duygu durum bozukluğu tanımlamasına giren depresyon ise farklı tarzlarda ortaya çıkar. İlgi kaybının sona ermesi de üzüntüyü getireceğinden bir depresyon başlangıcıdır. Bununla birlikte aşk ilişkileri sonrasında görülme olasılığı şüphesiz ki çok daha fazladır. Bilhassa kadınlar üzerinde etkili olan depresif hususlarla fiziksel değişimler beraberinde gelir.

Uzun ya da kısa depresyon dönemleri ortaya çıkarken kişinin uzman desteği alması da sorunların giderilmesinde rol oynar. Bununla birlikte mutlak surette çok daha iyi bir disiplinli program şartı vardır. Peki, bunların dışında depresyona karşı kişinin neler yapması gerekir?

Depresyona Karşı Çözümler

Kişinin ilk olarak devamlı temiz hava alması ve pozitif düşünceye sahip olması sağlanmalıdır. Bu amaçla spor egzersizleri yapılmasını tavsiye ederiz. Yüzme en çok etkili olanı olurken günlük olarak tempolu yürüyüşlerde kişinin daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Beyin içerisindeki hormonların daha düzenli çalışmasıyla ruhsal bunalım durumları azalacaktır.

Spor haricinde doğru beslenmeyle de depresyon rahatsızlığını ortadan kaldırabilirsiniz. Sağlıksız gıdaların ve hazır paketlerin tüketilmemesi de önem taşır. Bağışıklık güçlendirici, kas ve sinir sistemlerine iyi gelen besinler alınmalıdır. Şişkinlik ya da baş ağrısı oluşmasıyla ruhsal depresyon halleri ortaya çıkabilir. Bunun olmaması için trans yağ içerikli ürünlerden uzak durulmalıdır. Yeşil salatalar ve sebzeler depresyon nedir için çok daha iyi tercihler olurken çok az ya da çok aşırı yemek tüketimine karşı da hassas olunmalıdır.

One Reply to “Tüm Yönleriyle Depresyon Nedir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir