Tüm Aşamalarıyla Organ Nakli Nedir?

Belirli bir süre için vücuttaki işleyişin düzeltilmesini sağlayan organ nakli nedir sorusu son yıllarda gündemdedir. Bunun en önemli sebebi ise çok daha yaygın hale gelmesidir. İlerleyen teknolojinin etkisiyle hemen her organ için nakil durumları olabilmektedir. Bununla birlikte ümitsiz hastalara bir umut olması da çok büyük öneme sahiptir. Ayrıca yaşamın ne kadar değerli olduğunu gösteren bir süreçtir. Sizlere tüm aşamaları ve süreçlerine dair organ naklinin neler içerdiğinizi anlatmaya çalışacağız.

Organ Nakli Neden Ortaya Çıkar?

Beyin ölümü gerçekleşmiş kişiden alınan organın ki bu kişiye donör denilir, alıcıya yerleştirilmesini olayıdır. Halihazırda yılda on binlerce kişiden organ alımı yapılmakla beraber böbrek hastalıkları, diyabet veya siroz durumlarında kayıplar meydana gelir. Söz konusu verilere baktığımızda 25 yıllık kısa bir zaman diliminde 2 milyondan fazla insanın yaşamını kurtarmıştır. Son derece kutsal olan bu vazifenin belli kurallara ve işleyişi vardır. Cerrahi operasyonla organ nakli gerçekleşirken herkes için uygunluk söz konusu değildir. Bunu belirleyen hususlar ise yaş, kan grubu, psikolojik sağlık, obezite ya da sigara kullanıp kullanmama durumlarıdır. Peki, kadın ya da erkek vücuduna göre farklılık var mı?

Organ Nakli Eşleşmesi

Kişinin organ için beklemesi bazen yıllarca sürer. Ayrıca ilk test sonrasında eşleşme olabilmesi de son derece zahmetli bir süreci gösterir. Ortalama bekleme süreleri şu şekildedir;

  • İnce bağırsak nakilleri için 2 ile 3 ay,
  • Karaciğer nakil durumlarında 6 ile 12 ay,
  • Kalp nakli için 1 yıli
  • Akciğer nakil eşleşme için 2 ile 3 yıl,
  • Böbrek için ise 3 ile 6 yıl.

Hastanın acil olma durumu ya da diğer kişisel verilere göre de bu sürelerin değişkenlik gösterdiğini unutmamak gerekir. Zorlu olsa bu süreç sonucunda organ nakil eşleşmesi gerçekleşebilir. Sonrasında ise uyum ve bekleme süreleri vardır. Peki, doğru organın bulunmasıyla her şey biter mi?

Organ Nakil İşlemleri

Vücuttan alındıktan sonra alıcı kişiye cerrahi işlemle organ nakli nasıl yapılır? Bu işlemlerde uzmanlar görev alırken soğutucu içerisindeki organın çok özel bir şekilde muhafazası sağlanır. Sonrasında ise organın çalışmaya başlamasıyla kişinin sağlığına kavuşma evresi ortaya çıkar. Ancak burada organın devamlı çalışır olması beklenmez. Halihazırda verilere yine göz attığımızda her organ için bir ölüm süresi mevcuttur. Kalp ve akciğer burada en yüksek riskli organlardır. Söz konusu nakil sonrasında yeni kalbin sorunsuz çalışması için verilen süre maksimum 5 yıldır. Bu sürenin sonucunda kalp artık görevini göremez. Böbrek nakillerinde ise süre ortalama 10 yıl olurken maksimum için ise 12 yıllık bir zaman vardır. Buna karşın yine de bazı organların daha fazla çalışma ihtimali de vardır. Yine de organ nakli olduktan sonra kişinin ölene kadar hiçbir sorun yaşamayacağını söylemek pek mümkün değildir.

Organ Nakli Sorunları

Her ne kadar hayat kurtarma niteliğinde olsa da organ nakil işlemleri sırasında son derece dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunların başında organın temiz ve sağlıklı olması gelir. Olası bir hastalık durumlarında organın tüm vücudu olumsuz etkileme ihtimali vardır. Bundan dolayı test protokollerine bakarak sağlıklı durumdaysa organların nakil olmasına izin vardır. Organ naklinin sonrasında kas güçsüzlüğü veya bulanık görme ve karın ağrıları ise enfeksiyon belirtisidir. Ayrıca yüksek ateş olma riski de bulunur. Vücudun organı reddetme durumu ortaya çıkabilirken devamlı olarak bir takip süreci vardır. Doktor kontrolünde tüm aşamaların test yoluyla incelenmesiyle kişinin sağlığına kavuşması sağlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir