Trende Nedensiz Mektup / Muhammed Murat

nedensiz mektup muhammed murat sanabanabilgi

Bir tren içerisinde kendimi yazarken buldum nedensiz mektup. Herkesin evinde en az bir tane olan en dandiğinden mavi tükenmez kalemlerden birisi elimde. Kağıdın bir kısmı dolu ve anlamsız cümleler sıralı halde. Bununla birlikte neden var bu kağıt cebimde? Bilmiyorum. Nereden geldiğini bilmediğim gibi nasıl girmiş cebime. Evet, benim neden bu trende olduğumu bilmediğim gibi. Sonrasında cama çeviriyorum yüzümü. Aniden korkuyorum ve ürperti kaplıyor içimi. Çünkü gece vakti seferinde bir trendeyim. Camda karşılayan kendimi garipsiyorum. Kendimle yüzleşmiş olmayı istemezdim bir kez daha. Ancak yine görüyorum o mağlup insanı trenin camında. Işıkların altında bir daha asla camdan dışarı bakma diyesim geliyor kendime. Arkama doğrulup yazmaya başlıyorum.

Yeni Başlangıç Hevesi

Sadece bir başlık attıktan sonra bile dakikalara düşündüm. Acaba nasıl bir başlangıç yapabilsem kağıda daha güzel olur? Neden hep daha güzelini aradığımı yine sorgulamaya başlıyorum. Ardından hep sorular geliyor aklıma. Ancak hiçbirinden cevap çıkmıyor ve deliren bir aklın beni yormasına yine izin veriyorum. İnsanların bana güvendiği günleri düşünüyorum. Hayır, özlemiyorum aslında. Sadece bunu hatırlamak istiyorum yalnız başıma. Yasak mıydı yola giderken mektup var diyebilmek bana.

Nedensiz Mektup Örneği

Neler var diye cümleleri tek tek irdeleyen bir araştırmacı var mı aranızda, bilemiyorum. Yaşamaktan korkarak geçirdiğim bir hayatın izleri var bu metinde. Her cümlesinde derin anlamlar filan beklemeyin ama. Herkese uygun şeyleri de pek yazmadığımı bilmelisin şimdiden. Öfkeli değilim insanlara ya da kendime. Ancak yine de kendimle ilgili sorular var içimde. Daha fazlasını ya da farklısını yapabilirim diye düşünmüştüm. Kendimi var etmek için verdiğim mücadelelerin ne kadar değersiz olduğunun farkına vardım. Her zaman yolun dik olmasından şikayetçiydim. Aslında hep dik yokuşları tırmanmayı seçtiğimin farkına yeni varıyorum. Bizlere sunulan düz yollarda gitmek varken hem de. Bunu bilerek yaptığımı sanmayın sakın. Ancak yine de pişman değilim. Yürüdüğüm yolları ezberlemek isterdim sanki herhangi bir şeyi ezberleme yeteneğim varmış gibi. Bununla birlikte nedensiz mektup örneği var mıdır postanelerde. İnternetten indirme mümkün mü hemen, şimdi?

Kahramansız Kendim

Bir trenin içerisinde oturmuş bekliyorum. Nereye gideceğine dair en ufak bir bilgim yok. Herhangi bir varış noktası da seçmedim kendime. Ancak uzaklara gitmenin hayallerini kurmaya devam ediyorum. Ayrıca seninle olmanın vereceği hazzın çok daha ötesine geçebileceğimi hissediyorum. Kendime güvenen insanlarla olmayı belki de beceremedim. Her seferinde güven isteyen insanları yarı yolda bıraktım. Onların istediği bir kişi olmayı neden başaramadım? Bir masalın kahramanı olmayı neden hep reddettim? Kendimi kahraman görmemeyi çok eski zamanlarda neden bu kadar hızlı kanıksadım? Nedenleri sana bırakarak gidiyorum uzaklara. Nedensiz mektup yazmanın tarifsiz huzursuzluğunun en dip köşesinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir