Trend Pegan Diyeti Nedir?

pegan diyeti sanabanabilgi

Halihazırda 2023 yılının trendlerinden olacak Pegan diyeti nedir ve nasıl yapılır? Söz konusu diyetle sağlıklı bir şekilde kilo vermeye hemen başlayabilirsiniz. Eğer vücudunuz fazla yağı depolamışsa en iyi çözüm yollarından birisidir. Bununla birlikte sağlık sorunları yaşamadan bu diyet programıyla kendinizi çok daha dinç hale getirebilirsiniz.

Pegan Diyeti Hakkında

Mark Hyman’ın çalışmalarıyla ortaya çıkmasıyla birlikte birçok gözlemle gelişmiştir. Hem vegan hem de paleo diyet modellerinden aslında bir birleşimidir. Ayrıca vegan özelinde birçok husus bulunurken Pegan diyeti sayesinde hızlı kilo verebilirsiniz. Söz konusu program çerçevesinde hayvansal ürünlerin tüketimi büyük oranda azalır. Bununla birlikte işlenmiş gıdalar yasak olurken tahıl ürünlerini de yoktur.

Genel anlamda baktığımızda baklagiller ve sebzelerin öne çıktığı bir diyet modelidir. Elbette ki yumurta, et ve tavuk kullanımı vardır. Düşük miktarda şeker alımı da yine kişinin rahatlaması açısından önemlidir. Bunun haricinde dengeli bir beslenme ve porsiyonları daha küçük seçme diğer değerli hususlardır.

Pegan Diyeti Olmazsa Olmazları

  • İşlenmiş gıdalar ya da tahıl ürünleri haftada sadece bir kez tüketebilirsiniz.
  • Tavuk ya da balık gibi hayvansal ürünlerin yağsız olması gerekir.
  • Ana yemeklerin yanında sebze ya da meyveler mutlaka olmalıdır.
  • Günlük sebze ve meyvelerin tüketimi en az üç porsiyon şeklinde olur.
  • Yağ kullanımında sadece zeytinyağı veya avokado yağı kullanımı mümkündür.
  • Hem şeker hem de tuz kullanımı minimum seviyede olur.

Haftada Kaç Kilo Verirsiniz?

Elbette ki en çok merak edilenler arasında haftada kaç kiloya kadar verilebileceği meselesidir. Özellikle doymuş yağların ve karbonhidrat içerikli ürünlerin olmaması büyük bir etkendir. Ancak insanların verecekleri kilo birçok parametreye bağlıdır. Kişinin vücut yapısından tutun da yaş ve cinsiyet durumları bile etkilidir. Ayrıca kişinin düzenli bir şekilde egzersiz yapması da kilo kayıplarını etkiler. Mutlak surette pegan diyeti sırasında spor yapmanın öneminin altını çizmek isteriz. Bununla birlikte yüksek kilolu insanlarda çok daha hızlı bir verme durumu yaşanır.

Pegan Diyetinde Program

Kişinin uyanır uyanmaz bir bardak suyla güne başlaması pegan diyeti için olmazsa olmazdır. Bununla birlikte kahvaltı, ara öğün ve akşam yemeği bulunur. Kahvaltı 10 ile 11 saatleri arasında gerçekleşir. Ara öğün için ise ideal saat 15.00 olurken çok daha sınırlıdır. Akşam yemeğinin 18.00 da yenmesi de vücut açısından önemlidir. Bundan sonra bir daha herhangi bir öğün durumu yoktur.

Kahvaltı: 2 adet yumurta ve 10 adet zeytinle birlikte bol yeşillikle gerçekleştirebilirsiniz. Yarım adet avokado varsa pegan diyetine katkısı yüksektir. Ceviz ve çörekotu da yine olabilecek unsurlardandır.

Ara Öğün: 1 fincan sütlü latte tercih edebileceğimiz gibi kaju ve yaban mersini gibi ürünlerde olabilir. Bunların yerine fındık ve ananas bir avuç kadar yeterlidir.

Akşam yemeğinde haşlanmış sebze yemeğiyle birlikte ızgara tavuk ya da somon balığı hazırlayabilirsiniz. Kızartma ürünlerinden uzak durmak ve yağlı protein alımı yapılmaması akşam saatlerinde dikkat etmeniz gerekenlerdir. Mutlaka yeşil bir salata hazırlayabilir, meyve tüketebilirsiniz. Protein sunacak et ürünleri 100 gramı aşmamalıdır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir