Topuklu Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

topuklu ayakkabı alırken

Çok daha şık olma adına tercih ettiğimiz topuklu ayakkabı alırken dikkat etmeniz gerekenler vardır. Çünkü her ne kadar daha güzel bir duruş sunsa da sağlık açısından riskleri büyüktür. Bununla birlikte bir anda ayak sağlığınızdan olmama adına mutlaka çok daha ideal seçimlerde bulunmalısınız. Ayrıca ayağı acıtan topuklu ayakkabıların tek zararı bu da değildir. Vücudu bir bütün olarak düşündüğümüzde tüm sistemi etkileyecek zararları beraberinde getirebilir. Peki, nelere dikkat ederek topuklu ayakkabı seçmeliyiz?

Topuklu Ayakkabı Seçimleri

İlk husus elbette ki topuk yüksekliği olur. Çünkü çok yüksek ayakkabılar içerisinde kişinin koordinasyon yeteneği zayıflar. Bundan dolayı uzmanlara sorduğumuzda topuk yüksekliğinin en fazla 4,5 cm olması gerektiği cevabını alırız. Bunun en önemli nedeni ise ayaklara binen yükün artması ve bacaklarda basıncın yükselmesidir. Sonuçta ise büyük bir yıpranma söz konusu olur.

 Topuklu Ayakkabı Alırken Taban Uyarısı

Vitrinde gördüğümüzde aşık olduğumuz topuklu ayakkabılar büyük sorunlar yaşatabilir. Bunun için sivri ve dar burunlu modellerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Ayağı daha da sıkılaştıracak tüm modeller birer tehdit olur aslında. Sadece birkaç saat giyeceğim deseniz de bu bile ayak yapısının bozulmasına sebebiyet verir. Ayrıca topuklu ayakkabı alırken yük emici tabanlı olması gerekir. Bu sayede bacaklarda basınç artışının olmasını da önleyebilirsiniz. Yürürken bile kişinin yük taşırken hissettiği bir ağırlığın olmamasını bu taban özelliği sağlar.

Topuklu Ayakkabı Modelleri

Birçok model var olmakla beraber kişinin seçimlerinde genel kanı ise şıklıktır. Her ne kadar fiyat ve indirim durumları önemli olsa da daha farklıları rağbet görür. Ancak burada mutlaka üzerinde durmanız gereken sağlık konusunu ihmal etmemelisiniz. Özellikle boy dezavantajına sahip kadınların yaptığı ilk hata çok daha yüksek seçimlerdir. Hiçbir şekilde yüksek topuklu ayakkabıların kullanışlı olmadığını bilmek gerekir. Sandalet tarzı yapılı modellerin tercihi de elbette ki sahip olduğu yapıdan kaynaklıdır. Ben kesinlikle topuklu ayakkabı giymek istiyorum diyorsanız 2.5 ile 4.5 cm arası bir topuk ideal olur. 2020 topuklu ayakkabı modelleri bazında gri parlak renkler öne çıkmış durumdadır. Bunun dışında siyahın asil duruşundan da yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir