Toksik Niteliğinde Zehirli Aşk Yaşıyor Olabilirsin

zehirli aşk

Sahip olduğunuz güzel günleri bir kenara bırakırsanız zehirli aşk ilişkileri yaşayıp yaşamadığınızı anlayabilirsiniz. Her ilişki için inişler ve çıkışlar olması muhtemeldir. Bundan daha doğal bir durum yoktur elbette. Ancak burada iki insanın ilişkisinin toksik hale gelip gelmediğine bakmak önem taşır. Bunu anlayacağınız belirtileri sizlerle paylaşarak ilişkinizi de kontrol edebilirsiniz. Hazırsanız artık başlayalım.

Zehirli Aşk Tanımı Nasıl Anlam Kazanır?

Öncelikli olarak zehirli ya da toksit kavramı üzerinde durmanın yararlı olacağını düşünüyoruz. Burada birden fazla kişi arasındaki ilişkinin ne zaman zehirli hale geleceğini bulabiliriz. İlk ve en değerli tanımı ise güç dengesizliği ile açıklanır. Halihazırda bir sihirli kavram olan güç dengesizliğinin bulunmasıyla ilişkinin toksik olduğunu söylemek mümkündür. Bunu daha iyi anlatabilmek için ise güç kavramına göz atalım. İlişkide bir tarafın diğerine güç uygulaması, sahip olduğu olanakları kullanarak çıkarımlar elde etmesidir. Buradan anlayacağımız ise toksik ilişkilerin işlevsiz özelliğe sahip olmamasıdır. Devamlı olarak bir tarafın çıkarına kullanım söz konusudur. Diğer taraf ise hep ezilmeye ve yıpranmaya mahkum olur. Her ne kadar bir ilişki yaşadığını zannetse de aslında olan zehirli aşk tanımıdır.

Zehirli Aşk İlişkisinde Olduğumu Nasıl Anlayacağım?

Söz konusu ilişki içerisinde sevildiğinizi hissetmiyorsanız ve önemsiz bir durumdaysanız toksik ilişki tanımına girer. Bununla birlikte yeterli ilgi yoksa ve önemsenme durumuyla bir şeyler yapmıyorsa sevdiğiniz kişi, artık çok geçtir. Bununla birlikte ilişkinin getirdiği güce de sahip değilsiniz. Size moral verecek ve iyi duruma getirecek bir unsur olmaması da yine zehirli aşk ilişkisinin belirtisidir.

Toksik Partner Özellikleri

Size karşı sevgi ve çok daha önemlisi saygı duyması gerekir. Bununla birlikte takdir ve kişisel haklara imkan tanıması da önemli bir başka özelliktir. Ancak bunlara sahip olmaması halinde sevgiliniz ya da eşiniz tam anlamıyla toksik partner tanımına uyar. Devamlı sizi yok sayması, size sormadan planlar yapması ve sizi daha değersiz görmesi bunu gösterir niteliktedir. Bununla birlikte ezme ve kendi çıkarlarını en öne alma huyu da vardır. Bırakın gezi, tatil durumlarını evden çıkmak bile imkansız olur böyle bir ilişkide. Peki, ilişkiyi bitirmek için doğru zaman nedir?

Toksik İlişkiyi Bitirme Zamanı

Her insanın değerli olduğunu ve kendisine ait özelliklerle var olması gerektiğini biliyoruz. Ayrıca kişisel zevklerin birlikte değerlendirilmesi de ilişki şartları arasındadır. Sizin sevdiğiniz durumları sevmesi ve en azından tüm huylarınızı bilebilmesi değerlidir. Mutlaka egonuzu geliştirebilecek bir kişiyle ilişki yaşamanız da sizi daha iyi yapacaktır. Daha değerli olduğunuzu anlayacak ve kendinizi güvende hissedeceksiniz. Bu bağlamda zehirli aşk hiçbir zaman geri dönüşü olmayan yoldur. Acaba ileride düzelir mi yoksa tedavisi var mı soruları mutlaka aklınıza gelir. Sonrasında yapmanız gerekenleri yine sırtınıza yük edersiniz. Ancak unutmamalısınız ki toksik insanlarla uğraşmak çoğu zaman beyhude olur. Ne kadar çok sevginiz olsa da bir an önce kurtulmanız çok daha isabetli olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir