Terapileriyle Kedi Fobisi Nedir?

kedi fobisi sanabanabilgi

Her ne kadar sevimli gelse de bazı kişiler için korkutucu bakışlarıyla ortaya çıkan kedi fobisi nedir ve nasıl ortaya çıkar? Sevimli ve son derece sempatik kedilerin nasıl korkutucu gelebildiğini merak ediyor musunuz? Yunanca “ailouros” kedi anlamına gelirken “phobos” ise korku, demektir. Literatür bakımından değerlendirdiğimizde Aiurofobi yani kedi korkusu aslında bir çeşit korkma fobisidir. Halihazırda herkeste olma ihtimali de söz konusudur. Bununla birlikte mutlaka bir ya da birden fazla nedenle ortaya çıkar. Peki, kedi fobisi nasıl his verir?

Kedi Fobisi Nasıl?

Hiç beklenmedik korkular arasında kabul gören kedi fobisi son derece tuhaf ilişkiler ağıdır. Kişinin korku duyması aslında bir üstünlük ya da his kaybı değildir. Bununla birlikte kedilere karşı refleks geliştirme ve tepkiler vermedir. Bir anda panik atakların ortaya çıkması muhtemeldir. Ayrıca kalp çarpıntısına bile sebebiyet vermesi olasıdır.

Söz konusu insan dostu kedilerin bu kadar riskli kabul görmesinin atlında ise başka gerçekler yatar. Bunların tedavi edilmesi ya da ileri seviyeler için daha düşük limitlere çekilmesi mümkün olabilir. Böyle bir durumda kedi fobisi etkisini çok daha sınırlı tutmak olasıdır.

Kedi Fobisi Neden Ortaya Çıkar?

Söz konusu nedenlerin tam olarak bilinmesi her durum için geçerli değildir. Ancak yine de uzmanların bu konuyla ilgili çalışmaları mevcuttur. Halihazırda kedi fobisi ya da diğer adıyla aiurofobi için ilk bakış bebeklik ve çocukluk dönemleri olur. Kişinin bu küçük yaşlarda iken yaşadıklarıyla ilgisi bulunur.

Bu yaşlarda ortaya çıkabilecek travmatik olaylar bir gün ya da birkaç saniye bile sürebilir. Ayrıca kişinin bunu hatırlaması bazı durumlarda mümkün değildir. Ancak bunun hissiyle kedi fobisi kendisini belli eder. Neden yaptığını bilmeden kedilere karşı uzak durma, korku hissetme hali buradan gelir.

Fobi Yaşı Nedir?

Psikoloji kaynaklı baktığımızda fobilerin oluşumunda yedi ile on bir yaşları arası belirleyicidir. Kişinin sahip olacağı kedi korkusu ise bir deneyim olmadan da kendisini gösterebilir. Kedilerle ilgili yapılan birçok çalışmayla fobiyi atlatma söz konusudur.

Kedi Korkusunu Yenme Yöntemleri

Kişinin korkuyu yenebilmesi için ilk ve etkili aşaması maruz bırakmadır. Burada doktor kontrolünde kişiye kedi resimleri verilerek süreç başlar. Ardından kedi maketleri ya da oyuncak kedileri sevme adımlarıyla ilerler. Soyuttan somuta geçiş yöntemiyle kişinin kedilere karşı sempati duyması ilk amaçtır. Ardından kafes içinde duran bir kedinin yanına oturması istenir. İlerleyen zamanlarda artık kişi, kedileri sevebilir, korkusunu yenebilir. Ayrıca kişinin duygusal tepkilerini geriletme adına da olumsuz düşüncelerden kurtulması üzerine çalışmalar vardır. Söz konusu bilişsel davranış terapisiyle kedi fobisi tam anlamıyla ortadan kalkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir