Teos Kenti Sığacık Gezi Rehberi

Çeşme ya da Alaçatı kadar bilinmese de İzmir’in en nadide bölgelerinden olmaya devam eden Sığacık gezi planınızı şimdiden yapmanızı öneririz. Çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan bu güzide bölge, İzmir’e 50 kilometre uzaklıktadır. Halihazırda Seferihisar ilçe merkezinden 5 kilometre mesafede olup yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Harika bir atmosferin bulunduğu kale içi bölgesinde hediyelik eşyalar alabilir, gözlemenin tadına bakabilirsiniz. Haydi, bu güzel bölgeyi gezmeye birlikte başlayalım.

Citta Slow Sığacık

Öncelikle belirtmek gerekirse Türkiye’nin ilk sakin şehri unvanına sahip bölgesidir Sığacık. Avrupa Birliği kuruluşunun uygun gördüğü şartları sağladığı için “Citta Slow” bölge olarak varlığına devam ediyor. Bu sayede dışarıdan bir nüfus gelmesi söz konusu değil. Hiçbir şekilde modern binaların yapılmasına da izin verilmiyor. Ayrıca kendine has kültürünü koruması ve geleneklerini göstermesi de mutlaka gezmeniz gereken bir yer haline getiriyor. Sahip olduğu yemekleriyle bitkileri ve çiçekleriyle sizi ilk saniyeden itibaren kendisine çekiyor. Evlerin ve özellikle kapılarının büyümesine kapılıyorsunuz.

Sığacık Limanı

Gittiğinizde her yerde Teos kenti, limanı, pazarı yazılarını göreceksiniz. Ancak neden Teos olduğunu bilmeyebilirsiniz. Tarihe baktığımızda ise büyük koloni liman kentlerinin devleti olan İyonya’nın 12 şehrinden birisidir Teos. Bugünkü Sığacık da zamanında Teos şehrine bağlı bir belde olarak varlığını sürdürmüştür. Bundan dolayı Teos ismi buraya yabancı değil. Halihazırda Teos Marina olarak liman kullanımı da devam ediyor. Çeşitli kayık, sandal ve gemilerin yer aldığı liman, kale içi’nin arka kısmında uzanıyor. Harika oturma alanları ve deniz keyfini yaşayacağınız bölgeler mevcut. Ayrıca sahil kasabasında günlük tekne turları yapma imkanınızda bulunuyor. Bununla birlikte Seferihisar ilçesinin diğer tüm koylarını keşfetme şansını yakalarsınız.

Sığacık Gezi Güzellikleri

Meşhur Sığacık Kalesi için Selçuklular zamanından günümüze kalmış bir eserdir. Son hali ise Kanuni zamanında bir sefer amacıyla oluşturulmuş bu kaleden günümüze bazı bölümler kalmıştır. Halihazırda Sığacık ile Rodos arası mesafe oldukça kısadır. Rodos fethi amacıyla ordunun karargah olarak burayı kullanması da Osmanlı’ya büyük bir başarı getirir. Osmanlı’nın yeniden inşa sırasında Teos Antik Kenti taşlarını kullanması da büyük bir sanat ve kültüre saygı örneğidir. Sonrasında ise zamanının Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in buradaki çalışmaları büyük takdir toplamış.

Sığacık Kaleiçi Pazarı

Pazar günleri yerli halkın çeşitli ürünler sattığı Sığacık Kaleiçi bölgesi tam anlamıyla bir keyif alanıdır. Yemeklerden süs eşyalarına, kokulu mumlardan hatıra olarak saklayacağınız birçok ürüne kadar yelpaze vardır. Baklava ve börekleri meşhur olan Sığacık gezi vaktinizi çok daha güzel geçirebilirsiniz. Ayrıca satışı olan tüm ürünlerin köylülerden alınması da bir üretici pazarı olduğuna işarettir.

Sığacık Akkum Plajı

Sığacık iç bölgesini gezip liman ve lunapark kısımlarını gördükten sonra vaktiniz kalmış olabilir. Böyle bir durumda mutlaka sarı kumuyla dikkat çeken Akkum Plajı’nı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca denize girme niyetine sahipseniz burası sizler için ideal olacaktır. Sonrasında ise akşam yemeği için Milos çok uygun olacaktır. Özellikle balık keyfi yapmak isteyenler için Sığacık gezi tatilini tavsiye ediyoruz. İzmir’in tam anlamıyla inci olduğunu gösteren bu harika kasaba içerisinde hem doğal güzellikleri hem de kültürel eserleri bulabilirsiniz.

One Reply to “Teos Kenti Sığacık Gezi Rehberi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir