Temel Reis Nereden Geliyor?

temel reis

1929 yılında ortaya çıkmış olmakla beraber Temel Reis çizgi filmi baş döndüren bir başarıya sahiptir. Amerika merkezli olup Elzie Crisler Segar imzalı bir başyapıt halini aldı. Sonrasında renkli olarak tüm ülkelerde kendisini gösteren bu çizgi film serisi aynı zamanda bir kültürü de hayata geçirdi. Türkçe dublajda Temel Reis adıyla tanınırken ıspanak yiyerek güçlenen bir süper kahramandır.

Öncelikli olarak bir mizah dergisi ürünü olan Temel Reis sonrasında sinema dünyasının en popüler figürü oldu. Betty Boop adındaki sinema filmi ilk deneyimi oldu. 1933 yılından sonra ise ABD özelinde ıspanak üretimine katkı sağladı. Özellikle çocukların sebze yemesi adına birçok başarıya imza attı. Ayrıca heykeli dikilen ilk çizgi karakter olması da başarısını ortaya koyan bir durumdur. Bununla birlikte Türkiye’de de bir hayli popüler olan bu karakteri birlikte daha da yakından tanıyalım.

Temel Reis Karakterleri

Orijinal hikayede sevgilisinin adı Olive olurken başlıca düşmanı ise Bluto ismindeki sakallı adamdır. Temel Reis ise ağzından eksik olmayan bir pipoya sahiptir. Ayrıca geniş çenesiyle dikkat çeken bir denizcidir. Hikaye kurgusunda zor duruma düştüğünde hemen göğsünden bir ıspanak konservesi çıkarır. Ardından bunu açarak yediğinde pazıları şişer. Sonrasında ise gerekli olan tüm işleri kolay yoldan halleder ve düşmanı Bluto’yu alt eder. Burada ortaya konan ise ıspanak içerisinde yer alan demirin gücüdür. Temel amaç bu olmakla beraber hemen her ülkede satışlarını yükselttiğini söylemek de yanlış olmayacaktır.

Temel Reis’in Aşkı Safinaz

Olive ya da Türkçe adıyla Safinaz ise Temel Reis’in aşık olduğu kadındır. Uzun ve ince saçlarıyla dikkat çeken Safinaz, yaşam dolu karakteridir hikayenin. Ayrıca hemen her olayın içerisinde olmasına karşın bazı durumlardan habersizdir. Temel Reis’in düşmanı olan Bluto’da Safinaz’a aşık olduğu için bir güç savaşı yaşanır. Her iki erkeğin bir kadın için verdikleri mücadelede ana faktör ıspanaktır. Türkçe dublajda Kabasakal olan kötü karakter ise çeşitli oyunlarla Safinaz’ın aklını karıştırır. Ancak her defasında Temel Reis’in kurtarıcısı olmasıyla hikaye sonuçlanır.

Temel Reis Hikayesinin Anlattıkları

Halihazırda 100 yıllık bir geçmişe sahip olan Temel Reis, güç kavgasını ve hızlı olayları ıspanak üzerinden anlatır. Süper güç olmak için ıspanağın rolünü vurgular. Ayrıca iyi ve kötünün savaşını da gösterir. Amerikan aileleri için favori yemek haline gelen ıspanak, etkisini uzun yıllar devam ettirdi.

3 Replies to “Temel Reis Nereden Geliyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir