Telefonla Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları

Günümüzde her daim telefonla fotoğraf çekmek bir ihtiyaç olurken çok daha iyisini yapabileceğinizi unutmayın. Halihazırda gelişmiş akıllı telefonlarla profesyonel bir çekim kalitesine sahip olabilirsiniz. Benzersiz fotoğraf çekimleri için birkaç püf noktasını bilmeniz yeterlidir. İşte sizlere buna dair ipuçlarını hazırladık.

Tersten Çekim Özelliği

Genellikle düz bir şekilde telefonunuzu tutarak fotoğrafları çekersiniz. Ancak daha alttan ve telefonu ters tutarak çok daha iyi bir çekim yapabilirsiniz. Özellikle yan tutuş tekniklerini kullanarak da sosyal medyaya uygun fotoğrafları yakalamanız söz konusudur.

Telefonla Fotoğraf Çekerken Tripod Kullanımı Şart Mı?

Daha profesyonel olması adına elbette ki tripod önemli bir artı özellik sunar. Çünkü titreme olmadan fotoğraflarınızı netleştirir ve tam zamanında çekimi yapmanıza olanak verir. Bununla birlikte anı kaçırmanıza sebep olan her şeyi de ortadan kaldırır. Cep telefonlarıyla fotoğraf çekerken daha rahat olmanızı sağlar. Çok büyük olmasına da gerek olmayan tripod modellerini de yine bulabilmeniz söz konusudur.

Telefonla Fotoğraf Çekme Hobisi

Halihazırda gezi organizasyonlarında telefonla fotoğraf çekmenin rolü çok daha fazladır. Güzel bir doğa manzarasını çekebilir, eşsiz güzellikler içerisinde anılar biriktirebilirsiniz. Söz konusu bu tip durumlarda telefonunuzun kamerasındaki farklı özellikleri kullanmanızda yararlı olur. Standart fotoğraf çekme yerine bunlarla neler kazanacağınıza bir göz atalım.

Fotoğrafta Kompozisyon Oluşturma

Daha derinlik içeren fotoğraflarınızı aynı zamanda profesyonel bir görüntüye sahip olur. Bundan dolayı mutlaka ayarlarını iyi yapmak ve manzarayla bir arada tutmak gerekir. Bir nesne ya da kişiyi seçerken arka planı da mutlaka hesaba katmalısınız. Tam ortaya alarak derinlik sunmasını sağlayabilirsiniz. Böylece tek bir fotoğraf değil, profesyonel bir manzara yakalamış olursunuz.

Panoramik Mod Kullanımı

Geniş açılı bu özellik sayesinde tek bir kare içerisinde birçok ayrıntı bulabilirsiniz. Özellikle panoramik çekim mod kullanmaya başlamak aynı zamanda bir alışkanlıktır. Harika bir seçim olacağı için devamlı buna bağlı kalacağınızı şimdiden söyleyebiliriz. Hareket eden bir arabanın camından yolu çekmekte bu mod etkilidir. Ayrıca göstermek istediğiniz geniş açılı bir ortamı da rahatlıkla çekebilirsiniz. Manzara fotoğrafları ve mekan görselleri için harikadır.

HDR Mod Kullanımı

Söz konusu fotoğrafı estetik açıdan değerli yapabileceğinizi asla unutmayın. Telefonla fotoğraf çekmeyi bir sanat haline getirebilirsiniz. Bu kapsamda “High Dynamic Range” özelliğinden yararlanmamak olmaz. Çünkü görüntüyü daha parlak ya da karanlık hale getirebilmenize olanak verir. Belirgin bir parlaklık anlamı da taşıyan bu özellikle renklerin çok patlamasını önleyebilirsiniz.

Görüntüdeki bir kısmın parlak diğer kısmın karanlık olmasını önleme adına kullanabilirsiniz. Yapacağınız bu mod kullanımıyla çekim sırasındaki ışığın ortalama değerini alırsınız. Bu sayede ışığın şiddetli olmasını engelleyerek daha iyi bir görünüm kazanırsınız. Bunun dışında elbette ki lens kullanımlarıyla çok daha profesyonel olmak mümkündür. Özellikle balıkgözü lensleri telefonunuz kamerasına monte ederek bir fotoğrafçıdan farksız hale gelebilirsiniz. Bir hobi olarak da yapabileceğiniz telefonla fotoğraf çekmeyi farklı bir boyuta taşımanıza zemin hazırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir