Tekne Orucu Nereden Geliyor?

Ramazan ayında çocuklarla adı çokça anılan tekne orucu nereden geliyor acaba? 30 gün boyunca oruç tutmanın farz olduğu bu kutsal ay içerisinde çeşitli güzellikler bulunuyor. Dini anlamda bir manevi gücün ortaya çıktığı Ramazan için tekne orucu bunlardan bir tanesidir. Çoğunlukla çocukların oruçla yakınlık kurması amacıyla uygulanır. Güzel bir alıştırma metodu olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Halihazırda evde herkesin oruçlu olmasıyla birlikte çocukların ilgisi artar.

Hem isteklerinin körelmemesi hem de deneyim kazanma adına tekne orucu tutması istenir. Genellikle günün yarısı olunca bu oruç tamamlanır. İkindi ezanına kadar tutma adedi de vardır. Bununla birlikte yemek yiyerek gününü geçiren çocuklar, bir ibadeti daha kazanmış olur. Ayrıca sevap olmasının yanı sıra ilerisi için bir adımdır. Peki, tekne orucu nereden geliyor?

Tekne Orucu Hikayesi

Günümüzde çocukların öğlene kadar tuttukları orucu ifade eden tekne orucu deyimi çok eskiye dayanır. Anadolu geleneği olarak tanımlanması da söz konusudur. Bununla birlikte eski zamanlarda oruç tutmama durumu yoktu. Hemen herkes bir şekilde oruçlu olarak gününü tamamlardı. Sokakta ya da mahallede kişilerin oruçlu olmaya aykırı hareketleri de bulunmazdı. Bu zamanlarda evin yaşlıları ve çocukları ise tam gün oruç tutamazdı. Bunun için icat edilen tekne orucu lafı, mutfaklarda bulunan ekmek teknelerini ifade eder. Mutfağın bu bölümünde gün boyu yemekler bulunurdu.

Ekmeklerin yer aldığı bu bölüme yaşlılar ve çocuklar gelirdi. Hızlı bir şekilde öğle ya da akşama doğru karınlarını doyururdu. Böylelikle sıkıntı ve eziyet çekmeden akşamın olması sağlanırdı. Ancak oruçlarına kaldıkları şekilde devam etmeleri söz konusuydu. Ben orucumu yedim, oruçlu değilim artık gibi laflar kesinlikle söylenmezdi. Kişilere saygılı olma adına iftar saatini yani akşam ezanını bu şekilde beklerdi. Ayrıca kimin neyi yediğinin konuşulması da uygun değildi. Sonrasında akşam vaktinde herkes sofraya gelir ve iftar duası ederek oruçları açardı.

Tekne Orucu Dinde Var Mı?

Güzel bir adet olarak tekne orucu uzun yıllar süregeldi. Sonrasında değişikliklere uğrasa da günümüzde aynı mantığını sürdürüyor. Bununla birlikte çocuklarla ilgili olarak da bir teşvik unsurudur. Sadece sağlık değil, birçok kazandırdıkları da vardır. İslam alimlerinin önerdiği bir uygulama olduğunu da belirtmek de fayda var. Özellikle ergenlik çağına kadar çocukların bu şekilde Ramazan’dan haberdar olmaları önemlidir. Ardından gelecek yaşlarda ise artık tam bir oruç tutma dönemi başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir