Tahtaya Vurmak Nereden Geliyor?

tahtaya vurmak sanabanabilgi

Korkutucu ya da istemediğiniz bir şey duyduğumuzda hemen yaptığımız eylemlerden olan tahtaya vurmak nereden geliyor acaba? Kişinin kulağını çekmesi ve tahtaya vurma alışkanlığının kökenlerini inceleyeceğiz. Halihazırda çokça yaygın olduğunu söylememize gerek yok. Hemen her bölge için böyle bir adetin varlığından haberdarız. Bununla birlikte geleneksel yaşantının olduğunu yerlerde çok daha sık gerçekleşen bir durumdur. Ancak yine de daha modern kesimlerde dahi böyle bir alışkanlık ya da inanç vardır.

Tahtaya Vurmak Şaman İnancı

Bir çeşit ritüel olmakla beraber Şamanizm etkileri çokça yaygındır. Burada genel bir ifade ya da değerlendirmede bulunmamız gerekirse Şamanizm birçok yönüyle Türk geleneklerini etkilemiştir. Bunlardan bir tanesi de tahtaya vurmak ve kulak çekmek olurken seste çıkarır kişi. Çünkü tahta aslında ormanlık alanı ve göçebe yaşamı sembolize eder. Söz konusu ormanda ağaçlık alanların içerisinde kötü ruhların yaşadığına dair inanç hakimdir. Bundan dolayı gece saatlerinde asla ormana gitmemelisin, anlayışı da buradan gelir. Burada yaşayan kötü ruhların ortaya çıkışı ise insanlarla olur. İnsanların ağaçları keserek kendilerine mobilya ya da ürünleri yapması ve bunları evlerine taşımasıdır. Ardından bu tahtaların içerisine kötü ruhların sinebileceği korkusu gelir.

Kötü Ruhları Kaçırma

Kötü ruhların tahta içerisinde olması aslında başlı başına ürperticidir. Ancak durum bununla da sınırlı kalmaz. İstenmeyen şeylerin olması ya da duyulması halinde tahtaya vurarak kötü ruhları kaçırma fikri gerçekleşir. Kötü ruhların uzaklaşması, gitmesi ve duymaması için bunu yaparız. Böylelikle kötü ruhların gizli, özel ya da korkutucu şeyleri duymasını engeller insan. Zarar verici durumların ortaya çıkmamasını sağlayan tahtaya vurmak nereden geliyor sorusunun yanıtıdır.

Bu alışkanlık ya da inançla ilgili olarak tahta ürünlerin kullanımı arasında bir bağlantı vardır. Çoğu zaman daha hassas olan insanların tahta mobilya kullanmaması da buradan kaynaklıdır. Evlerinde kötü ruh istemeyen kişilerin tahta barındırmaması da yine bir başka inancı gösterir.

One Reply to “Tahtaya Vurmak Nereden Geliyor?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir