Stres Sonucu Hangi Hastalıklar Ortaya Çıkar?

Halihazırda birçok farklı nedenden ötürü hemen herkeste ortaya çıkan stres sonucu hangi hastalıklar baş gösteri? Stresin hangi hastalıkları tetiklemesi söz konusudur? Bu sorulara yanıt vermeden önce tam olarak stresin ne olduğunu bilmek gerekir. Kişinin anlık ya da uzun süreli endişe ve kaygıya sahip olmasıdır. İş hayatındaki durumlardan ötürü stresli günler geçirmeniz mümkün olabileceği gibi aile ortamındaki sıkıntılarda etkilidir. Bununla birlikte kişinin güvensiz ortamda kendisini hissetmesi olarak açıklanır. Ayrıca huzursuz olması ve ileriyi görememenin getirdiği panik hali de vardır. Özellikle endişe ve kaygılı günlük hayatında yer etmiş kişiler için vazgeçilmezdir. En basit durumlarda bile stresli olma hali doğaldır. Ancak yine de stresi tam olarak hayatımızdan çıkarmamız gerekir. Çünkü çok daha zorlu hastalıkların nedeni olabilir. Telafisi güç durumlarla karşılaşmama adına stresle başa çıkmanın yollarını bulmalıyız.

Stres Nedenleri Neler?

Kişinin stresli olması adına çeşitli faktörler vardır. Finansal ve ekonomik sorumlukların getirdiği ağır baskı en bilinenidir. Ayrıca sevilen ve değer verdiğimiz bir kişinin kaybı da kişiyi strese sevk eder. Bununla birlikte yeni bir eve taşınma ya da boşanma süreçleri, ayrılık haberleri gibi listeyi uzatmak mümkündür. Her an yaşanan olayların sonucunda stresli hale gelebilir insan. Bunu düzeltmek için ise mutlaka olumlu düşünce ve pozitif bakış açıları gerekir.

Stres Sonucu Hangi Hastalıklar

Vücudun tam anlamıyla işleyişini bozan bir durumdur stres. Bunun için mutlaka süreklilik göstermemesine dikkat etmelisiniz. Kaygı ve paniğin ortaya çıkmasıyla birlikte ses değişimleri olur. Bununla birlikte kekelemek ve titrek sesler kişide kalıcı hale gelir. Ani bir enerji patlamasına da yine stres neden olur. Bunun neticesinde ise kişide diyabet ortaya çıkar. Kontrolü zor olan bu durumla ilgili tek neden stres bile olabilir.

Çeşitli deri hastalıklarının görülmesinde de stresin rolü büyüktür. Başta sivilce ve akneler olmak üzere sedef hastalığı da stresin getirdiği bir durumdur. Ayrıca erkek ve kadın vücudunda egzama gibi durumlarda aslında strese karşı verilen bir tepkidir. Bunların haricinde eklem ağrıları, kalp sorunları  ve solunum bozukluklarını da listeye dahil edebiliriz. Bağışıklık sistemini bozması da söz konusu olan stres sonucu hangi hastalıklar çıkabilir çok uzun bir listeye sahiptir. Üreme sorunlarından hafıza ve zihinsel problemlere kadar etkisi büyüktür. Sağlık problemleriyle baş etmenin zorlaşması da stresi en aza indirmemiz gerektiğini bize öğretir.

Stresle Baş Etme Yolları

Kişinin her an tetikte olması ve kendisini giderek daha da kötü hissetmesiyle stres esiri halini alır. Yaşadığı hayatı beğenmeme, huzursuz ve güvensiz olma hissiyatı giderek büyür. Sonrasında kayıpların olabileceği endişesi artar. Her geçen gün büyüyen stresin içerisinde kaybolur. Bunun önüne geçme adına iyi bakış açılarını görmek gerekir. Olayları yorumlama adına kendine güvenen ve rahat olan insanların stresle başa çıkma imkânı daha fazladır. En ufak kayıp ve hatalarda bile kendisini acımadan eleştiren insanlar için bu çok daha zor olur. En başta kendisine ve çevresine anlayışla yaklaşma durumunda artıları olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir