Sokak Hayvanları Yardım Bekliyor! Çözümler

sokak hayvanları yardım

Günümüzde birçok farklı olayla adını duyduğumuz sokak hayvanları yardım için sizleri bekliyor. Birçok farklı şekilde yardımlarınızı ulaştırabilir, destek olabilirsiniz. Minicik bir kediyi sevebilir, sevimli köpeklerle vakit geçirebilirsiniz. Bununla birlikte günlük hayatımızın koşuşturması sırasında her yerde görebileceğimiz hayvanlar bizden ne bekler?

Çoğu zaman unuttuğumuz sokak hayvanlarıyla ilgili olarak ilk hamlemiz sahiplenme olabilir. Zorlu yaşam koşullarından onları çekip almanın ilk ve en güzel hamlesidir şüphesiz. Ailenize sevimli bir dost kazandırmak isterseniz sahiplendirme sayfalarıyla hemen iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca birçok kentteki barınaklardan da yine sokak hayvanlarını sahiplenebilirsiniz.

Sokak Hayvanlarının Barınakları

Barınaklar birçok farklı konuyla gündeme gelse de hepsine aynı suçlayıcı ifadelerle yaklaşmak doğru olmaz. Ancak yine de özellikle kedi ve köpeklerin hapsedildiği bir ortamın ne kadar sağlıklı olduğu konusu önem taşıyor. Buna karşın buradan da sokak hayvanlarını sahiplenmek bir seçenektir. Ayrıca isterseniz koruyucu olabilir, hayvanlara maddi-manevi destek sunabilirsiniz. Özellikle mama tedariği açısından katkılar verilmesi de hayvanların çok daha sağlıklı yaşam sürmesini beraberinde getiriyor.

Sokak Hayvanları Yardım Seçenekleri

Halihazırda yaz aylarında su kaplarını rahatsız edici olmayan alanlara koymak da bir gerekliliktir. Bununla birlikte mama alarak onları besleyebilir, kış günlerinde destek olabilirsiniz. Bunu yaparken elbette çocuklara ve insanlara zarar verici olmayacak şekilde planlama şarttır. Özellikle sokak köpeklerinin bir araya toplanması bazı riskleri beraberinde getirebilir. Azami gayretle sokak hayvanları yardım

Sokak Hayvanları Sorunu Nasıl Çözülür?

Başta Avrupa olmak üzere çeşitli ülkelerde sokak hayvanları bir sorun olmaktan çıkmıştır. Elbette ki insanlarla birlikte yaşam sürmeleri son derece normaldir. Ancak bir tehdit olarak görülmesi bu durumu her zaman için engeller. Gerçekçi bir bakış açısıyla yaklaştığımızda her iki görüşten de önerileri ciddiye almalıyız. Her ne kadar sokak hayvanları çok zor şartlarda yaşamaya çalışsa da insanların şiddetiyle karşılaşıyor. Bununla birlikte bazı durumlarda insanlar için tam anlamıyla bir tehdide dönüşüyor. Bunun önüne geçen ülkelerin yaptıkları hamlelere baktığımızda köpekler konusunda ciddi adımların atıldığını görüyoruz.

Toplumlarda köpeklerin bir amaç özelinde yetiştirilmesi söz konusudur. Başı boş köpeklerin olmaması adına bu hususun önemi büyüktür. Bir köpeğin avcı, bekçi ya da görev köpeği olması sorunu kökten çözüyor. Eşlik ya da iş köpeği de yine görevlendirme sonucunda önemli bir kapıyı açıyor.

Çiftleşme Süreçleri

Köpeklerin çiftleştirilmesi ise sahibinin isteğiyle oluyor. Böyle bir durumda ise mutlaka köpek ırk derneklerine kayıtlı bir şekilde işlemlerini gerçekleştirmesi lazım. Sonrasında ise ırk standartları özelinde hakemlerin görevlendirilmesi söz konusudur. Bu kapsamda incelemeler yapılırken tüm verilerin kayıt altında tutulması da herhangi bir olumsuz durumu ortadan kaldırıyor. Yani kayıt altında tutmak ve incelemelerini güzelce yapmak da sokak hayvanlarını tehdit olmaktan çıkarıyor. Ülkemizde de sokak hayvanları yardım beklerken devlet eliyle planlı bir işleyişle çok daha medeni bir durum ortaya konabilir.

Merdiven Altı Barınaklar Tehdit!

Merdiven altı dediğimiz kayıtsız bir şekilde sokak hayvanlarının konulduğu barınakların elden geçmesi şarttır. Ayrıca çok daha disiplinli ve yeterli alanların inşa edilmesi gerekir. Köpek yetiştirici insanların uzman olması ve aynı zamanda bakımlarıyla ilgilenen kişilerin sayıca fazla olması da rahatlatıcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir