Soğuk Havalarda Saç Bakımı Önerileri

saç bakım önerileri

Rüzgârın etkisini gösterdiği soğuk havalarda saç bakımı önerileri nelerdir? Kış aylarında çok daha hızlı yıpranma yaşayan saçlarınızı korumanın birçok yolu vardır. Özellikle kirli havaların ilk etkilediği saçlar olur. Saç köklerinin yenilenmesi vakit alırken kuru havanın etkisi de belirleyici rol oynar. Bununla birlikte saçlarınızı günlük olarak yıkamanız doğru mu? Çeşitli sorularınıza cevap niteliğindeki saç bakım önerilerimize göz atabilirsiniz.

Saç Yıkama Günleri

Halihazırda soğuk havalarda kuruluk ortaya çıkarken saçların devamlı yıkanması ise kırılmaya getirir. Ayrıca saç diplerinizde oluşan kirli hava kaynaklı asit durumlarını geçirmez. Bununla birlikte kış günlerinde ortalama olarak üç günde bir saç yıkama yapabilirsiniz. Ancak bu yıkama mutlaka ılık suyla olmalıdır. Çok sıcak suyla yapacağınız saç yıkama durumlarında derideki koruyucu lipit tabakalar erir. Bundan dolayı havadaki pis asit durumlarının saçlarınıza karışmasına sebebiyet verebilirsiniz. Bu erime işlemi olmadan saçlarınızın diplerinden çıkmaları için daha ılık bir su idealdir.

Saç Bakımı Önerileri Listesi

Soğuk havanın bir sonucu olan yıpranmış görünümü yok etmenin birçok seçeneği vardır. Bunların başında nem maskesi gelirken saç tellerinizi besleyebilirsiniz. Ayrıca kabarma durumlarının engellemesinin ötesinde aşırı kuruluk ihtimalini de ortadan kaldırır. Söz konusu saç nem maskesi alternatiflerini mutlaka kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Buhar Banyosu Alternatifi Mi?

Saçlarınızın birçok yönden gelişmesi için bitkisel yağların kullanımı söz konusudur. Bunlarla birlikte saç bakım yağları da yine olabilirken kırık saç uçlarını besleyicidir. Çevresel etkilerin olumsuz yönde ilerlemesini bu şekilde önleyebilirsiniz. Ayrıca saç köklerine ulaşma açısından buhar banyosu oldukça verimlidir. Söz konusu saç tellerini daha nemli hale getirir. Elbette ki yeni saç oluşumlarını desteklemesi de dökülme karşıtlığını ortaya çıkarır.

Saçlarınızı doğrudan havayla çok uzun süreli temas ettirmemek de bir başka önemli husustur. Özellikle şapka kullanımı büyük oranda işe yarayabilir. Her ne kadar kapalı bir havada yürüyüş yapmak ideal gelse de asitli ve kirli bir gökyüzüne sahip olduğumuzu unutmamalısınız. İsteğe bağlı olarak vitamin takviyeleri alarak da yine saçlarınızın daha diri ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu çerçevede D vitamini olabileceği gibi bitkisel özlü bakım ürünleri de tercih edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir