Soğuk Algınlığı Hastalığı Farenjit Nasıl Geçer?

farenjit nasıl geçer

Boğaz ve yutak kısımlardaki iltihaplanmalar olan farenjit nasıl geçer ve neler yapılabilir? Özellikle soğuk havalarda ortaya çıkarken salgın hastalıkları tetikleyici rolü vardır. Öksürükle birlikte kendisini belli ederken bu hastalıktan korunmanın birçok yolu vardır. Boğazları etkileyen ve geçmek bilmeyen ağrılara neden olur. Kişinin yutkunması sırasında zorluk yaşaması ve acı duyması da farenjit olduğunu gösterir.

Farenjit Belirtileri Neler?

Boğaz ağrısı şeklinde olmakla birlikte belirtileri çok geniş bir alanda ortaya çıkar. Kuluçka süresi iki ile beş gün olduğu gibi boğazın temizlenmesi şarttır. İlk günlerde yanma ve kaşınma durumlarıyla boğazda tesirini gösterir. Ayrıca cızırtılı bir boğaz ağrısı ve yutkunma sırasında acı duyma hissi vardır. Bununla birlikte öksürük olabilirken halsizlik de bir başka farenjit belirtisidir.

Bulaşıcı Özelliği Var Mı?

Farenjit olmuş kişinin öksürme ya da hapşırma sırasında virüsü taşıması söz konusudur. Çevresine etki edebileceği gibi havaya virüsü yayabilir. Bundan dolayı bulaşıcı olurken kişinin hastalık boyunca azami dikkat göstermesi gerekir. Özellikle çocukların olması durumunda okula gönderilmesi son derece sakıncalıdır.

Farenjit Hastalığı Boyunca Dikkat!

  • Boğazı tahriş ya da yaralayacak sıcak ve soğuk ürünleri tüketmemek gerekir.
  • Bağışıklık direnci oluşturacak meyveler tüketilebilir.
  • Bir süre sigara içmeyi bırakmak da önemlidir.
  • Yüksek sesle konuşmaya devam etmek farenjit için son derece risklidir.
  • Kuruluk ve ağrının geçmesi adına sık sık ılık su içilmelidir.

Farenjit Nasıl Geçer?

Kişinin sağlıklı beslenmesiyle birlikte ılık sıvı alımı farenjit nasıl geçer sorusuna yanıttır. Bununla birlikte hastalıkla ilgili elbette ki doğal çözümler vardır. Bunların başında elma sirkesi gelirken gargara yapabilirsiniz. 1 su bardağına 3 çorba kaşığı kadar elma sirkesi iyi bir oran olur. Bununla birlikte boğaz içerisindeki mikropları yok etme adına sabah, öğle, akşam saatlerinde bu karışımla gargara söz konusudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir