Site İçi Seo İşlemlerinde Püf Noktalar

Sahip olduğunuz web sitesinin çok daha hızlı bir şekilde trafik alabilmesi adına site içi seo kuralları bulunur. Doğru taktiklerin yerine getirilmesi ve gereksiz durumların ortadan kaldırılması halinde çok daha iyi bir siteye sahip olursunuz. Bununla birlikte temel ilke her zaman ki gibi kullanıcı odaklı olmasıdır. Arama motorları robotlarını etkileyebilme adına sizlerde sitenizi kullanıcı dostu ilkesine göre şekillendirmelisiniz. Bu sayede çok daha hızlı yüklenen siteniz ortaya çıkar ve tüm özellikleriyle kullanıcıları kendisine çağırır. Peki, site içi seo işlemleri nelerdir ve nasıl yapılır?

İçerik Düzenleme Süreçleri

Halihazırda seo uyumlu içerik kuralları yazımızda neler yapmanız gerektiğiniz belirttik. Özgün içeriğin ne kadar önemli olduğunu ve buna dair hangi uygulamaları kullanmanız gerektiğini hemen inceleyebilirsiniz. Bununla birlikte arama motorları taramalarında başlık, meta ve içerik uyumu aranır. Doğru bir şekilde sayfa başlığı oluşturmalısınız. Sonrasında içerikle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Mutlaka çeşitli başlık kullanımları da içeriğinize akışkanlık kazandırır. Ayrıca URL yapısına dair de püf noktalar vardır. Bunların başında anlamlı ve okunabilir olması gelir. Ayarlar kısmından hemen link yapısını düzenleyerek arama motorları için uygun hale getirme şansınız vardır. Halihazırda anlamlı cümlelerin olması ve kısa olması da avantajdır.

Görsel SEO Kuralları

Söz konusu site içi seo kuralları denilince akla pek gelmez görsel süreçler. Ancak tahmin ettiğinizden çok daha etkilidir. Genellikle kaliteli bir içerik oluşturma sonrasında rastgele bir görsel seçerek hemen yayına alırsınız. Asla böyle yapmamanız gerektiğini unutmayın. Çünkü görseller sayesinde de arama motorlarında üst sıralara çıkma şansınız vardır. Yalnızca görsel SEO işlemlerini yaparak da okunma alabilirsiniz. Bunun için doğru görsel kullanımı şart olurken aynı zamanda uyumlu hale getirmek önem taşır.

İlk olarak görsel adında içeriğe ait anahtar kelime kullanımı yapmalısınız. Ayrıca çok daha küçük dosya boyutuna sahip olması da sayfanın hızlı açılmasını sağlar. Görsel yükleme sırasında ise alt etiket kısmı vardır ve bu durum indeksleme açısından değerlidir. İçerikle ilgili bir metin yazarak buraya etiketleri girerek görsel SEO işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Bu sayede artık görseliniz de seo özelinde içeriğe hizmet edecektir.

Site İçi SEO Link Ekleme

Kaliteli ve özgün içerikte anahtar kelime kullanımlarının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte çoğu zaman unutulan link ekleme durumu da son derece değerlidir. Sitenizin diğer sayfa, kategori ya da içeriklerine yönlendirme yapmalısınız. Bu sayede içeriği okurken ya da okuduktan sonra kullanıcıların diğer içeriğe geçmesini sağlarsınız. Genellikle içerikle ilgili sayfalar ya da içerikler için bir link ekleme çok daha uygun olur. Ayrıca kullanıcıların sitede kalma sürelerini yükseltme yöntemi olarak da link ekleme öne çıkar.

Site Güncellemesi

Yapacağınız çeşitli seo faaliyetleriyle sitenizi çok daha fazla kişinin görmesini sağlarsınız. Bu durumun düzenli olması ve devamının gelmesi ise güncel tutmayla mümkündür. Her gün en az bir içerik girerek sitenizin arama motorları taramalarında iyi bir iş çıkarmasını elde edebilirsiniz. Çok yüksek hit sahibi olsa da sitenin uzun süre güncellenmemesi durumunda sıralama kaybedeceğini unutmayın.

Site İçi Seo Neler Sağlar?

Söz konusu site içi seo çalışmalarıyla organik trafik sunan ziyaretçilerin gelme sayıları artar. Geri dönüş durumlarının fazla olmasıyla birlikte arama motorları botları için görünürlük gelir. Ayrıca yalnızca sosyal ağlar üzerinden gelen ziyaretçiler sınırlıdır. Devamlı olarak bu kişilerin siteye gelmesi beklemek çok daha gerçekçi değildir. Trafikle potansiyel müşterilerinizi çekme adına site içi seo faaliyetlerinde bulunmak bir zorunluluktur. Aksi durumda ise geniş kitleye hitap eden bir web sitesine sahip olmak hayalden öteye geçmeyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir