Şişkinlik Yapan Yiyecekler Listesi

Diyet öncesi ya da sonrasında şişkinlik yapan yiyecekler büyük bir rahatsızlık getirir. Özellikle gaz oluşumuyla beraber karın şişkinliği meydana gelir. Mide duvarında sinir uçlarına temas etmesiyle ağrılara da neden olur. Bununla birlikte nedeni bilinmeyen mide ağrısı çekiyorsa şişkinlik bunun başlıca nedenidir. Ayrıca gün boyu olduğu gibi gece saatlerinde de sindirim problemleriyle rahatsızlık daha ileri boyuta taşınabilir. Peki, diyet yaparken özellikle dikkat etmemiz gereken yiyecekler listesinde neler var?

İşte Şişkinlik Yapan Yiyecekler

Sağlıklı beslenmeye düşkün insanlarda dahi şişkinlik durumları önemli bir sorundur. Çünkü çok az bir oranda tükettiğiniz bazı besinlerin etkisi çok daha fazla olabilir. Buna karşın dikkatli bir beslenme ve düzeyli tüketimle bu sorunları aşabilirsiniz. Midede gaz ve havanın fazla olmaması adına aşağıda sıraladığımız besinleri yerken dikkat etmelisiniz. Olası bağırsak hastalıklarına karşı ise tam anlamıyla bırakmak da daha sağlıklı bir diyeti beraberinde getirir.

Fasulye Etkisi

Çok sağlıklı olmasının yanı sıra protein ve lifli yapısıyla tükettiğimiz fasulye şişkinlik getiren gaza sahiptir. İçerisinde alfa galaktosidaz bulunduğundan ötürü pişirmeden önce mutlaka ıslatmalısınız. Bu sayede sindirimi kolay hale gelirken olumsuz etkisi de azalır.

Gazlı İçecekler

Diyetlerde hiçbir şekilde olmaması gereken gazlı içecekleri bırakma zamanı geldi. Bağırsaklara karbonik asit gönderen bu içecekleri tüketmenin yararı yoktur. Mide şişmesine neden olan bu durumla beraber gün boyu rahatsızlıklar çekersiniz. Çeşitli ağrılara neden olması da birçok açıdan kişiyi yorar. Alternatif olarak meyve suları çok daha iyi bir seçimdir. Özellikle faydası olmayan şişkinlik yapan yiyecekler uzak durmanız gereken ilk kategoridir.

Buğday-Mercimek

Tahıl grubunda şişkinlik yapan yiyecekler listesinde ilk sırada buğday gelir. Bundan dolayı tüketimi daha az hale getirebilirsiniz. Ayrıca ekşi mayalı ekmeği tüketerek buğdayı tamamen de bırakabilirsiniz. Her ne kadar sağlıklı bir besin olsa da mercimek içerisinde fitik asit vardır. İnsan vücudunun sindirmesi mümkün olmayan bu fosfor çeşidini tüketmekle gaz ortaya çıkar. Bunun olumsuz zararlarını azaltmak isterseniz mercimeği geceden limonlu soğuk su içerisinde bekletebilirsiniz.

Süt Ürünleri Etkisi Nedir?

Laktoz içeren süt ürünleri de şüphesiz ki şişkinlik oluşturur. Başta süt olmak üzere peynir, yoğurt ve tereyağı tüketimlerinde dikkat etmelisiniz. Eğer çok aşırı bir süt tüketmeyi istiyorsanız pirinç sütü ya da Hindistan cevizi sütü alternatiflerine bakabilirsiniz. Bununla birlikte gün boyu düzenli süt ürünleriyle şişkinlikten kurtulmanız çok zordur. Bilhassa diyet zamanlarında şişkinliğin etkisini kırma adına süt ürünlerine daha az gitmelisiniz. Ayrıca çiğ tüketmeniz durumda soğanın da şişkinlik yapacağını unutmayın. Bunun yerine pişirme sonrasında kullanımını da deneyebilirsiniz. Söz konusu bu besinleri daha az ya da farklı yollarla tüketerek şişkinlik durumlarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir