Sihirli Yaş Maya Maskesi Nedir?

Cilt ve saçlar için harika sonuçlar sunan yaş maya maskesi nedir? Hamur işleri için çokça kullandığımız yaş mayanın cildimize iyi geldiğini de biliyor musunuz? Güzellik adına uzmanların yaptığı çalışmalar birçok farklı bilgiyi bizlere veriyor. Bunlardan bir tanesi de yaş maya sayesinde cildimizdeki pürüzlerin gidebilecek olmasıdır. Peki, ama nasıl?

Yaş Maya Nedir?

Ekmeği kabartmaya yarayan probiyotik yaş mayanın kullanım alanları oldukça fazladır. Çok hücreli bir mantar olmasının yanı sıra içerisinde protein ve mineraller bulunur. Bununla birlikte Geleneksel Türk Mutfağı deyince yaş mayanın kullanımı da geniş bir yelpazededir. Çünkü faydalı besinlerin birçoğunda yer alır. Ayrıca zengin yapısından ötürü hayvanların beslenmesinde de kullanımı söz konusudur. B6 vitamin deposu olan mayanın cilt özelindeki faydaları ise oldukça şaşırtıcı.

Yaş Mayanın Cilde Faydaları

  • Hem kuru hem de yağlı ciltlerde yaş maya maskesini kullanabilirsiniz.
  • Cilt yağ dengesini korurken hücreleri yeniler.
  • Akne oluşumlarını engeller.
  • Kuru ciltlerde olabilecek tüm döküntüleri yok eder.
  • Gözaltı kırışıklarının giderilmesi adına da uygulanır.
  • Cilt lekeleri ve pürüzlerini giderir.

Yaş Mayanın Saçlara Etkisi Var Mı?

Halihazırda yaş maya maskesi ile cildin değişimini sağlamak mümkündür. Daha pürüzsüz ve berrak bir cilt yapısına kavuşmak için birkaç hafta yeterlidir. Ayrıca saçlar özelinde de yaş maya maskesi yapılabilir. Özellikle kış aylarında koruma sağladığı gibi cansız ve solgun görüntüyü yok eder. Yağlanma olmaması adına da yine belli periyotlarda saçınıza bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Yaş Maya Maskesi Tarifi

Söz konusu yaş maya maskesi için yoğurt, süt ya da su kullanımı söz konusudur. Eğer siyah nokta ve lekeleri geçirmek istiyorsanız yoğurt en iyisidir. Bununla birlikte pürüzsüz olması adına süt kullanımı yapabilirsiniz. Ilık su ise sivilce geçirilmesinde etkilidir.

Sütle karışımda 1 çorba kaşığı yaş maya içerisine bir çorba kaşığı süt ilavesi yapılır. Sonrasında cam kase de karışımla birlikte cilde sürebilirsiniz. Suyla olmasını isterseniz 2 yemek kaşığı yaş mayaya 1 yemek kaşığı su kullanımı söz konusudur. Ilık suyla yaş mayayı iyice karıştırıp sürmeye başlayın.

Yoğurt karışımında ise oran 1 tatlı kaşığı yaş mayaya 1 tatlı kaşığı şeklindedir. Maskelerin iyice kurumasıyla birlikte etkisini göstermesi söz konusudur. Bundan dolayı cildinizde kuruma olana kadar tutmalısınız. Ardından ılık suyla durulama yaparak temizlersiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir