Sigara Bırakma Adımları

sigara bırakma adımları

Her geçen gün vücudu zehirleyen bir alışkanlıktan fazlası olan sigara bırakma adımları ile yenilenin. Vücudunuzda birikmiş nikotinden kurtulabileceğiniz gibi bambaşka bir hayata merhaba diyebilirsiniz. Halihazırda genç yaşta sigara bağımlılığı çok korkutucu noktalara dayandı. Daha ziyade eğlence amaçlı başlandığı bilinse de kolay bir şekilde kurtulmak mümkün olmuyor. Bununla birlikte başta akciğer olmak üzere birçok organ için tam anlamıyla bir baş belası haline geliyor. Akciğer hastalıklarının baş nedeni nikotin, vücudun günden güne ölmesini beraberinde getiriyor. Özellikle orta yaşı aşmasıyla birlikte kişinin artık direnç kaybı ortaya çıkıyor. Bundan dolayı mutlaka vücudu içeriden temizlemek gerekiyor ki bu da birtakım alışkanlıklarla söz konusudur. Peki, nikotin temizliği ve sigara bırakma adımları nelerdir?

Nikotin Zararlarına Karşı

Öncelikli olarak nikotinin vücutta atma adına gün içerisinde her saat başı su içmek gerekir. Bu sayede toksinleri atmak daha kolay olurken nefes almayı da kolaylaştırır. Bununla birlikte son yıllarda yapılan araştırmalarda sütün etkisi ortaya çıktı. İki sigara arasında bir bardak süt içerek nikotinle savaşmaya başlayabilirsiniz. Sigaranın tadını beğenmemeyi sağlayan bu bir bardak sütün faydaları çok fazladır. Böylelikle sigaradan uzaklaşma hissi verirken bal gibi farklı şekilde karışımlarla da hazırlayabilirsiniz.

Bitkisel Çaylar Sigaradan Uzak Tutar

Kişinin sigara bırakma adımları için süt dışında da alternatifleri vardır. Bunlardan en çok tercih edileni ise bitki çaylarıdır. Çünkü hem A hem de B vitamini bakımından zengin olan bu çaylarla sigara isteği ortadan kalkar. Kişinin nikotin ihtiyacını karşılayan bu çayları sabah ve akşam saatlerinde tüketmesi de yeterlidir.

Kış Portakalı

Eğer kış aylarında sigara bırakma durumu varsa mutlaka portakalı günlük tüketmelisiniz. Çünkü C vitamini kaybından ötürü stres en üst seviyeye çıkar. Kişinin sigaradan uzak durmasıyla birlikte gerginliği artar. Bunu engelleyecek olan meyve ise portakaldır. Her akşam bir portakal yiyerek stres ve gerginliğinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Sigara Karşıtı Besinler

Hem sigaranın zararlarını ortadan kaldırma hem de ihtiyaç olmadığını gösterme adına bazı sebzeler şarttır. Özellikle folik asitler bulunduran ıspanak burada öne çıkar. Eğer düzenli bir şekilde ıspanak yemekleri yerseniz sigaranın itici geleceğini göreceksiniz. Bununla birlikte vücudu temizlemesi adına da brokoli en iyi seçimdir. Mutlaka akciğer temizliği için haftada bir kez tüketmelisiniz. Söz konusu B5 vitamini almayı da sağlayan Brokoli, sigara ve nikotini arzulama düzeyini düşürür.

Nikotin Temizliği

Vücut için yapıcı olması adına sigara bırakma adımları çerçevesinde günlük tüketilmesi gereken meyvelerde vardır. Bunlar arasında kivi, nikotin temizleyici görevdedir. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırma adına da nar yiyebilirsiniz. Sigaradan uzak durma adına sağlam bir irade gerektiği konusunda da uzmanlar hemfikirdir. Ne olursa olsun mutlaka önce sağlığınızı düşünerek kararlarınızı vermelisiniz. Keyif ve eğlencenin sigarasız da yapılabileceğini unutmayın. Her yıl binlerce insanın sigaraya bağlı hastalıklarla hayatını kaybettiği bir gerçektir. Bundan dolayı sigarasız bir hayat mümkündür diyerek adım atmaya başlayın. Sonrasında neler olacağını ve nasıl daha iyi olacağınızı göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir