Şekersiz Diyet Nedir? Mutfakta Devrim!

Günümüzde artık şekersiz diyet formülleri öne çıkarken kullanımı da giderek azalır. Sizlerde çok daha sağlıklı olmak ve bir an önce kilo vermek istiyorsanız şekeri hayatınızdan çıkarın. Bunu yaparken ise doğru bir yoldan gitmenin de faydaları vardır. Çünkü bir anda bırakılması çok zor olan şekeri sadece doğru hamlelerle hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Buna geçmeden önce ise düzenli şeker tüketiminin getirdiği sağlıksız durumları bilmeliyiz.

Şekerin Vücuda Etkisi

Öncelikli olarak düzenli olarak her gün şeker tüketen insanların diyabet riski bulunur. Başta diş çürümesi olmak üzere çeşitli olumsuz durumları da söz konusudur. Bununla birlikte yağlanmayı etkisi var olurken iç hastalıkların nedenleri arasındadır. Ayrıca tatlılar konusunda da dikkatli olmak gerekirken ölçülü davranmayı nasıl sağlayabiliriz?

Şekersiz Diyet Başlangıcı

Bilerek ya da bilmeden gün içerisinde çok büyük miktarlarda şeker tüketimi yapıyoruz. Bununla birlikte gizli şeker durumları da söz konusu olabileceği gibi olumsuz etkilerinden kurtulmak aylar alıyor. Bunun değiştirmek için ise hemen şimdi mutfağınızda şekeri yasaklamakla işe başlayın. Mutfak dolaplarınızda bulunan çikolata ve şekerlemeleri kapı dışarı edin. Ayrıca her mutfak alışverişinde disiplinli bir şekilde bunları almamaya çalışın.

Şekersiz Diyet Tüketimleri

Vücudun şekere ihtiyacı bulunurken lif ve protein içeren besinleri yiyerek bunu karşılayabilirsiniz. Hemen canım tatlı çekti diyerek bir baklaya ya da pasta hayalleri kurmamalısınız. Bunun yerine şekersiz diyet çerçevesinde yemek menülerinizi değiştirin. Mutlak surette haftada birer gün balık, et ve baklagiller tüketerek günlerinizi geçirin. Gündüz saatlerinde kuruyemiş yiyebilirsiniz. Günlük meyve yiyerek de yine şeker ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu sayede işlenmiş şekerli gıdaları vücudunuzdan uzak tutmanız mümkün olur.

Su İçme Seansları

Gün içerisinde şeker isteğiniz yüksek seviyelere çıktığında hemen bir bardak su içebilirsiniz. Böylelikle çikolata ihtiyacınızı karşılar ve açlığınızı en iyi şekilde gidermiş olursunuz. Gün içerisinde 3 litreye yakın su içerek ki bunları saat başı yapmak daha iyidir, güzel bir şekersiz diyet geçirirsiniz.

Sağlıklı Atıştırmalıklar

Vitamin deposu olmasının ötesinde iştah gideren sağlıklı atıştırmalıkları mutlaka hayatınızda önemli bir yere koymalısınız. Bunların başında fındık gelirken ceviz de oldukça önemlidir. Bir avuç kadar yiyerek gün boyu şekersiz durabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

İşlenmiş gıdaların hemen hepsinde şeker bulunurken bunları da hayatınızdan çıkarmanın yoluna bakmalısınız. Ketçap, mayonez haricinde salata sosları ve hazır yemekleri de mutfağınızdan mümkün olduğunca uzak tutun. Malzemeleri alırken mutlaka glikoz, fruktoz, maltoz, laktoz gibi içeriklerin olmamasına dikkat ederek seçimler yapın. Sağlıklı şekersiz diyet için yapacağınız bu uygulamalarla çok daha fazla kiloyu bir anda verebilirsiniz. Çektiğiniz zahmetlerin boşa gitmemesi adına da bunları uygulamanız önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir