Şehzade Kenti Mersin’de Gezilecek Yerler

Tarihi evler ve geçmişten gelen kültürel yapıların yanı sıra Mersin’de gezilecek yerler arasında doğal güzellikler büyülemeye devam ediyor. Milli Park olmuş çok sayıda bölgeyi içinde barındıran Akdeniz kentinde harika plajlar kendisini gösteriyor. Ayrıca manastır ve mağaraları da meşhur olan bu şehri gezmek için bir tek gün yetmez. Dolu dolu bir Mersin gezisi yapmaya hazırsanız listemize başlayalım.

Yerköprü Şelalesi

Doğal güzellikler deyince akla hemen gelen Yerköprü Şelalesi, muazzam bir bölgede kuruludur. 30 metre yükseklikten gelen suyun karıştığı gölün genişliği de 10 metredir. Mersin’in güzel ilçelerinden Mut sınırlarında olan bu tabiat anıtı ziyaretçilerini bekliyor. Dinlendirici özelliğinin yanında harika bir bölge içerisinde olması da piknik severler için caziptir. Mangal yakmanın kesinlikle yasak olduğu bu Milli Park içerisinde yeşilin arasında oturmak isteyenlere de özel alanlar vardır.

Kız Kalesi

Herkesin bildiği Yunan tarihçisi Heredotos’un mekanı olarak da bilinen Kız Kalesi, hem tarihi hem de doğal güzelliklerin buluşma noktasıdır. Kıbrıslı bir prensin başrolde oynadığı anlatıları çokça meşhurdur. Bununla birlikte çeşitli medeniyetlere de uzun yıllar ev sahipliği yapmıştır. Farklı mimariye sahip olan Kız Kalesi, en az İstanbul’daki örneği kadar bilinir.

Roma Dönemi Eseri: Silifke Kalesi

Çok daha eski tarihli yapılar görmek isteyenler için Mersin’de gezilecek yerler listesinde Silifke Kalesi öne çıkar. Orta Çağ yapısına sahip olan kalenin yüksekliği 185 metredir. Burçları var olurken ön pencere kısımları bulunur.

Cennet Cehennem Gezisi

Halihazırda Mersin hakkında bilinen en şöhretli yerlerin başında Cennet Cehennem Çökükleri gelir şüphesiz. Silifke Kalesi’ni gezdikten sonra çok yakında olan bu bölgeyi de ziyaret etmek iyi bir seçimdir. 70 ve 128 metre derinlikte olan bu çöküklerle dair yabancı turistlerin ilgisi de çok daha fazladır.

Buzul Çağı Görünümü Aynalı Göl

Şifalı olduğu inanışı da bulunan aynalı göl aynı zamanda buzul çağı zamanına kadar yolculuğa çıkmak isteyenlere hitap eder. Ayrıca denizden 46 metre yükseklikte olmasına karşın nemli bir görüntüye sahiptir. Sonuç olarak sağlık turizmi açısından da bu bölgenin ziyaret oranı yüksektir.

Koruyucu Ev: Alahan Manastırı

Hristiyanlık için çokça önemli olan Alahan Manastırı, günümüzde de kalıntılarıyla varlığını sürdürür. En eski kiliselerden kabul edilmesi de ihtişamlı görüntüsüne kutsallık verir. 1500 yıllık bir manastır görmek isteyenler için Mersin’de gezilecek yerler arasında öne çıkar. Özellikle Hristiyanlık inancının yasak olmasından dolayı çok yüksek bir alanda kuruludur. Aziz Paul ve Barnabas gibi önemli dini figürlerin burada ibadet etmesi de değerini gösterir. Hemen her yabancı turistin görmek istediği bu tarihi ve kültürel yapıyı mutlaka incelemek gerekir.

Antik Kentleriyle Mersin’de Gezilecek Yerler

Erdemli için ilk adres Kanlı Divane Ören Yeri olurken tarih sevenler için harika bir ortam bulunur. Antik şehrin kalıntıları arasında yolculuk yapmak mümkündür. Halihazırda Olba Krallığı hakkında bilgilere sahip olunurken M.Ö 3.yüzyıldan gelen etkileri de görebilirsiniz. Ayrıca buradaki kanlı ifadesi de krala isyan edenlerin cezalandırılmasından dolayı vardır. Ardından ise hemen yakın olan AdamKayalar, ilgi çekici bir yapısıyla sizleri karşılar. Kız Kalesi ile arasında 5 kilometre mesafe vardır. Burada Roma Kartalı ve dağ keçisi figürleri var olurken kadın, çocuk ve erkekler de sayılarına göre belirtilmiştir. Bir dönem bazı kişilerin saklandığına dair inanç var olmasına rağmen hala gizemli olmaya devam eder.

Göksu Nehri Hizmetleri

Özellikle rafting yapmak isteyenler için ideal olan Göksu Nehri, yaz ve bahar aylarında çok sayıda turisti ağırlar. Bununla birlikte mavi ile yeşilin buluşma noktası olarak da kendisini gösterir. Harika bir mavi yolculuk yapılması da söz konusudur.

Mersin Plajları

Yaz turizmi için uygun olan Mersin’de gezilecek yerler özelinde plajlar dikkati çekiyor. Çok sayıda plajın olduğu kentte en iyileri hangileri? Bunun cevabını vermek isteklere bağlıdır kuşkusuz. Çünkü mavi bayrak sahibi çok sayıda plaja ev sahipliği yapar. Denizin bazen dalgalı olabildiği Yeşilovacık Halk Plajı ilk akla gelendir. Geniş kuma sahip olup ortalama bütçeli tatillerde kullanıma uygundur.

Mavi bayrak sahibi koylardan olan Taşucu Boğsak Koyu da salaş işletmelere sahiptir. Kamp alanları var olurken yine de tam anlamıyla iyi bir hizmet alımı pek mümkün olmamaktadır. Diğer yandan yine yakın bölgedeki Kum Mahallesi Plajı da sığ deniz isteyenler için uygundur. Çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği Mersin plajı da burasıdır.

Mersin Aydıncık Plajları

İncekum ve Soğuksu plajları bu bölgede yer alırken yeşil ve mavinin yanında sarı kumludur. Soğuksu plajı için en büyük ayrıntı ise dağdan gelen soğuk suyun birleşimidir. Böylelikle deniz, çok daha soğuk bir kıvamda olur. Yenikaş Yarımadası da sonra gelen ilk dalış noktasıdır.

Erdemli Plajları

Kumluk bir sahip olan Limonlu Plajı Mersin’de gezilecek yerler açısından idealdir. Ayrıca Kızkalesi Halk Plajı da masmavi bir güzelliği sunar. Ayrıca deniz bisikleti kiralama imkanı da vardır. Bununla birlikte havuz kadar sakin bir deniz isteyenler için oldukça elverişlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir