Sarı Lekeli Yastıklar Nasıl Temizlenir?

sarı lekeli yastıklar

Evde kullandığınız sarı lekeli yastıklar misafirler için uygun olmazken yıpranmaların önünü almak aslında çok daha kolay. Profesyonel bir hamleye ya da benzersiz bir ürüne ihtiyacınız yok. Yastıkların çokça kullanılması ve her an ihtiyaç olabilmesi de iyi bir temizlemeyi gerektirir. Çok sık kirlenmesi ise farklı nedenlere dayanır. Eğer tam anlamıyla sararmış yastıklara sahipseniz hemen yenisini almayı düşünürsünüz. Ancak bunu yapmadan önce bu başarılı işlemi deneyebilirsiniz. Yeni bir masraf kapısı açmadan sarı lekeli yastıklarınızı bembeyaz hale getirebilirsiniz.

Yastıklar Nasıl Beyaz Kalır?

Söz konusu yastıklarınızın uzun süre temiz kalabilmesi için alez kullanımı önemlidir. Ancak bu, tam anlamıyla bir koruma sağlamaz. İlerleyen süreçlerde elbette ki yine sararma ya da deformeler olabilir. Özellikle makyaj kalıntıları ya da ter durumlarıyla oluşan sarı lekeleri giderme adına ise özel bir karışım kullanabilirsiniz. Çamaşır makinesinde yıkamayla kullanacağınız bu karışım öncesinde yastık seçimleri yapmalısınız. Bildiğiniz gibi birçok farklı yastık çeşidi vardır. Kuş tüyü yastıklardan tutun da sentetik ya da silikon yastık çokça popülerdir. Burada yastıkların kenarındaki etiketten çamaşır makinesinde yıkanmaya uygun olup olmadığına bakabilirsiniz.

Sarı Lekeli Yastıklar Çamaşır Makinesi

Çoğu yastık türünün makine için uygun olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bununla birlikte bazılarını elde yıkayabilirsiniz. Hangi durum uygun olursa olsun sarı lekeli yastıklar için özel karışımı hazırlayın. Eğer sararmış olan yastıklarınızı bembeyaz yapmak istiyorsanız bir kap içerisine çamaşır sodası ekleyin. Sirke, çamaşır deterjanı ve bulaşık deterjanını az miktarda koyarak karıştırın. Yastığı çamaşır makinesine atın ve bu karışımı da ilgili bölüme dökün. Sonrasında yıkamaya başlayın ve sarı lekelerin çıktığını görebilirsiniz. Son derece kalın bir karışım olacağı için işlem bittikten sonra sadece sıcak suyla bir kez daha makineyi çalıştırın. Böylelikle tam anlamıyla bir temizleme sağlayacaksınız.

Elde Yıkayarak Sarı Lekeleri Çıkarın

Çeyrek fincan kadar çamaşır deterjanıyla çamaşır suyunun karışımını hazırladıktan sonra leğende elde de yıkayabilirsiniz. Yumuşakça yastıklarınızı temizledikten sonra sabunlu suyun içine bırakın. Yarım saat kadar sabunlu suyun içinde kaldıktan sonra da soğuk suya durulama işlemi yapabilirsiniz. Böylelikle tüm lekeler çıkarken yepyeni yastık elde edebilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir