Sarı Çizmeli Mehmet Ağa Nereden Geliyor?

sarı çizmeli mehmet ağa sanabanabilgi

Türkiye’nin en sevilen sanatçılarından olmayı başaran Barış Manço’nun sarı çizmeli Mehmet Ağa nereden geliyor? Elbette güzide sanatçının şarkısını bilmeyen yoktur. Herkesin borcunu ödeyen ve insanlara yardım etmesiyle kulağımıza çalınan bu ismin gerçek öyküsünü yine Barış Manço anlatmıştır aslında. Bir televizyon programında kendisine yöneltilen soru karşısından hikayeyi baştan sona anlatır. Böylelikle bizler aslında hep dillerimizde dolaşan bu koca yürekli Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın hikayesini öğrenmiş olduk. Sana Bana Bilgi farkıyla sarı çizmeli Mehmet Ağa kimdir, haydi bakalım.

Kıbrıslı Sarı Çizmeli Mehmet Ağa

19.yüzyılda Kıbrıs’ta yaşamış bir köy ağasıdır aslında. Göçeri bölgesinde yaşamış olması ise göçebe bir topluma ait olmasıyla ilişkilidir. Sonrasında tarım ve hayvancılıkta gelişme kaydeder. Ayrıca başarılı ilişkileri sayesinde de adını herkes duyar. Toplamda 3 bin dönüm arazisi olduğu için binlerce kişiyi de iş kapısı olur. Bununla birlikte yardımsever ve köylüleri çok seven birisidir Mehmet Ağa. Özellikle kavgalı kimseleri evine çağırıp barıştırması ve insanların ihtiyaçlarını karşılamasıyla meşhurdur.

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa Nereden Geliyor Yanıtı

Köylülerin çok sevdiği Sarı Çizmeli Mehmet Ağa nereden geliyor sorusuna bakalım. Özellikle bu kişi, desteklerini sunar, bekarları da evlendirir. Maddi anlamda hep destekleyici olup erzak yardımlarında bulunur. Tüm bölgede marketten bir ihtiyacı olup da alamayanlar için defter tutulmasına geçer. Böylelikle herkes ihtiyacını alır ve Mehmet Ağa adına yazdırır. Ardından ise markete uğradığında veresiye defterini alır ve hepsini öder.

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın Ölümü

Binlerce çocuğun eğitim ihtiyacını da yine Kıbrıslı Sarı Çizmeli Mehmet Ağa karşılar. Tüm bu işlerle uğraşması ve hayatını sürdürmesine karşın beş parasız bir şekilde ölür. Bu, tüm bölge halkını üzerken yine de arkasından herkes hayır dua eder. İşte, Barış Manço’nun eserinde yer verdiği Sarı Çizmeli Mehmet Ağa böyle bir hikayeye sahiptir. Buradan gelen bir hikayenin kahramanı şimdilerde dillerde pelesenk olmuş şarkının sözleridir. Hemen tüm sözlerin aslında bir kavrama işaret ettiği de açıktır. Mehmet Ağa’nın inandığı değerleri yansıtması ve örnek figür olması da Manço’nun hedefleri arasındaydı. Belki de bu şahsiyet üzerinden verdiği bu mesajla tüm hikayeyi kalıcı hale getirmesi de bir amaçtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir