Samimiyet Arayışı Nedir?

Her ne kadar basit gibi görünse de samimiyet arayışı bir insanın paha biçilemez mutluluğudur. Herkesle samimi olmak mümkün olmayacağı gibi bunu hissetmek de kolay değildir. Bununla birlikte samimi olmayan ortamlarda ne kadar zorlandığınızı gözünüzün önüne getirin. Ayrıca insanların davranışlarında nasıl bir yapmacık olduğunu da hatırlayın. İşte, tam bu sırada samimiyetin sizin için ne anlam ifade ettiğini görürsünüz.

Her ne olursa olsun sizin daha iyi olduğunuzu hissettiğiniz bir alandır. Ancak yine de mutlulukla birlikte gelmesiyle keyfini sürersiniz. Aksi durumda yine çok zorlanma süreci başlıyor. Çünkü samimiyetin derecesi ve kimler arasında, ne şekilde olduğu da büyük öneme sahiptir. Önemli düşünür Sponville, bir iyi niyetin gösterilmesi şeklinde yorumlar. Bununla birlikte kişinin başkası için olduğu kadar kendisine de samimiyetle yaklaşması gerekir. Böylelikle dürüstlük erdemi ortaya çıkar. Temelde hedef ise gerçektir. Doğru olmanın bir ürünü olan samimiyetle kişinin kendisini doğru tanıtması ve doğru tanıması şekillenir.

Samimiyet Arayışı Üzerine

Anne ile çocuk ilişkisi üzerinden samimiyet arayışı ise Winnicott ile ortaya çıkar. Gelişim özelinde kendiliğinden ortaya çıkan samimiyetin bir ihtiyaç kaynağı vardır. Aile içerisinde ise yalana dair durumlarda ceza oranları ve ebeveyn bakışlarıyla şekillenir. Sahici bir şekilde oyun oynayabilen çocukların samimi davranışlar göstereceği açıktır. Sosyal ilişkiler bazında bir erdemdir. Ancak ruhsal olgunluk düzeyini de ifade eder. Bundan dolayı olaylara ve kişilere karşı samimi yaklaşımlar gösterenler bir adım öndedir. Bunu yapabilmek ise her zaman kişiye bağlı değildir. Kişiden bağımsız mesafelerin ortaya çıkması da muhtemeldir. Her ilişkideki mesafelerle samimiyetler oluşur. Bazısı çok yakın olurken bazı durumlarda mesafenin geniş tutulması da yararlıdır.

Samimiyetsizliğin Zararları

Keyif almakla beraber zihinsel açıdan ilişkilerde güven gerekir. Olası güven sonrasında çok daha samimiyet arayışı ihtiyacı ortaya çıkar. İçten davranışların olmamasıyla birlikte kişinin gücü de yok olur. Karşı taraf için inandırıcı olmaz. Dedikleri ya da yaptıklarının bir anlam ifade etmemesi de söz konusudur. Bundan dolayı samimiyet havuzundan çıkmak büyük bir çıplaklık getirir. Değer verdiğimiz kişilerle kuracağımız samimiyet özelindeki ilişkiler ise aynı kelimeleri daha güçlü, etkili yapar.

Samimiyet Şart Mı?

Bazen samimi insanlar bulmanın verdiği haz büyüktür. Sanki çölde su bulmuş gibi sevinir insan. Konuşabilmek ya da anlatabilmek için samimiyetin gücü ne ifade eder? Şart mı samimi bir sohbet gerçekleştirmek? Evet, bu soruyu psikolojik açıdan değerlendirdiğimizde kişinin yorgunluğu üst boyuta çıkar. Mutlaka düşünmeden konuşacağı, yanında plansız hareket edeceği insanlar arar insan. Bunun verdiği güven ve mutluluğun ise tarifi zordur. Her adım sonrasında geriye bakmadan yürümenin anlamıdır. Aynı hislerde buluşabilme adına da önemi büyüktür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir