Saman Altından Su Yürütmek Deyimi Nereden Geliyor?

Söz konusu saman altından su yürütmek deyimi çok fazla karşımıza çıkar. Her zaman ilk öğrendiğimiz deyim olmasının nedeni sadece okul kitaplarında bulunmamasıdır. Bununla birlikte günlük hayatta çeşitli durumlarla karşı karşıya kaldığımızda bu deyimi kullanırız. Ayrıca kullanan kişilerin çokluğu da her zaman için bilinen olmayı beraberinde getirir. Ancak saman altından su yürütmek deyiminin nereden geldiğiniz biliyor musunuz? Eğer cevabınız hayır ise hemen hikayeye geçebiliriz.

Saman Altından Su Yürütmek Mi?

Vakti zamanında ovaya sahip bir köyde sulama ihtiyacı oluşur. Sonrasında anlaşma gereği tüm köylülerin ırmak suyunu kullanmasına izin çıkar. Herkes tarlası için nöbetleşerek suyun kullanımı adına kanallar açmış. Irmak boyu geçen kanallar sayesinde tarlaların sulanması başarıyla gerçekleşmiş. Ayrıca herkesin iyi bir kazancı ve kolaylığı da oluyormuş. Hiçbir sorun olmadan ırmağın eşit bir şekilde kullanımı devam etmiş. Ardından ise açgözlü bir köylü, sulama işinden memnun olmamış. Tarlası için yeterli suya sahip olmadığına inanmış. Bunun üzerine daha fazla su almak için plan yapmış. Sonrasında tarlasından başlayarak ırmağa kadar derinden bir kanal kazmış. Son derece ince olan bu kanal sayesinde su almaya başlamış. Kanalı kimsenin görmemesi için ise üst kısmını çalı çırpı ve samanlarla kaplamış. Ancak ilerleyen günlerde samanlar suya karışmış ve ırmağa doğru gelmeye başlamış. Köylüler ise şaşkına dönmüş ve bu samanların nereden geldiğini merak etmişler.

Köylüler bir gün karar alıp samanların nasıl ırmağa ulaştırdığını öğrenmek ister. Yolu takip edip eşelediklerinde ise ince kanalı görmüşler. Demek sen saman altından su yürütüyorsun diyerek köylüyü cezalandırmışlar. Bu olayla birlikte saman altından su yürütmek deyimi kendisini var etmiştir.

Saman Altından Su Yürütmek Deyimi

Günümüzde saman altından su yürütmek sözü bu hikâyeden günümüzde kadar ulaşmış. Halihazırda kimseye haber vermeden gizli işler çevirme manasını taşır. Bununla birlikte gizli planlar genelde kötü amaçla kullanılagelir. Herkesi birbirine düşürme ve ortalığı karıştırma adına da yine bu deyimin kullanımı söz konusudur. Artık sanat ve edebiyat için vazgeçilmez olmanın yanı sıra derin anlamlara sahip deyimin nereden geldiğini biliyorsunuz.

One Reply to “Saman Altından Su Yürütmek Deyimi Nereden Geliyor?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir