Salep Diyette Faydalı Olur Mu?

Kış aylarının faydalı içeceği olan salep diyette faydalı olur mu acaba? Lezzetli olduğu kadar bir keyif ürünü olması da tüketilmesini beraberinde getirir. Çok eski yıllardan beri bilinen sütle hazırlanan salep acaba gerçekten de kilo vermenizi sağlar mı?

Salep Nedir?

Süt ya da su ile hazırlanabilir olan salep aslında bir çiçektir. Orkide bitkisinden toplanırken haziran ayı zamanında elde edilir. Bununla birlikte toz halinde kullanımı yaygın salep, vücudu sıcak tutar. Tarçın eklemesiyle birlikte çok daha lezzetli ve sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Salep Faydaları

  • Osmanlı geleneği olan salep kabızlık ve şişkinlik durumlarında çözücüdür.
  • Hafızayı güçlendirme adına da etkisi vardır.
  • Göğüs hastalıkları ve ağrıları durumunda da kullanımı yararlıdır.
  • Sindirimli kolaylaştırıcı olan salep aynı zamanda basur tedavisinde de etkendir.
  • Kış aylarında öksürük ve bronşit varsa salep kullanabilirsiniz.
  • Adet düzensizliklerini ortadan kaldırır.

Salep Diyette Faydalı Mı?

Günümüzde dek gelen bir Doğu şifası olan salep diyette etkili midir sizce? Özellikle diyet programlarında bulunma sıklığı bunu gösterebilirken yine de çok fazla bilinmez. Özellikle sütlü olmasından ötürü yağ oranı fazladır, anlayışı hakimdir. Ancak içeriğine baktığımızda 1 bardak salep 188 kaloridir. Buna karşın 6 mg A vitamini ve 6 gram C vitamini bulunur. Sadece 6 gram yağ içerirken 836 mg kalsiyum, 1130 mg potasyum ve 356 mg sodyum olması da faydasını gösterir. Ayrıca lif içermesi de yine tokluk hissini arttırır.

Salep Zayıflatır

Salep diyette tok tutma adına önemlidir. Yağ yakma ve vücudu ısıtmasından kaynaklı kilo verme özelinde etkisi söz konusudur. Kişinin soğuk havalarda içerek zayıflaması mümkündür. Özellikle içtikten sonra ya da içmeden önce spor yapılması da etki oranını çok yüksek boyutlara taşır. Yağ yakma açısından diyete uygun bir salep nasıl hazırlanır?

Diyete Uygun Salep Hazırlığı

Yarım çay kaşığı salep, 1 çay kaşığı toz tarçın, 1 su bardağı yarım yağlı süt ve 1 çay kaşığı toz zencefil malzemeleridir. İsterseniz 1 çay kaşığı kadar bal ekleyebilirsiniz.  Ancak diyet amacıyla hazırladığımız salep içerisinde şeker yoktur. Burada önemli olan ana husus ise az yağlı bir süt seçimidir.

Az yağlı sütü cezvede kaynatıp salep tozunu ekleyin. Karışım kıvam alırken zencefil ve tarçın ilavesi yaparak bir taşım kaynamasını bekleyin. Sonrasında keyifle tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir