Sağlıklı İlişkiler Elde Etmenin Yolları

Günümüzde her anlamda sağlıklı ilişkiler kurmak zor hale gelirken yapacaklarınızın sınırı ise yoktur. Eşiniz, sevgiliniz ya da hayat arkadaşınızı mutlu ederken kendinizi de önemsemeniz gerektiğini unutmayın. Ancak buradaki denge elbette ki kolay değildir. Her ilişkide gerekli olan sağlıklı iletişim ve daha birçok hususu bir arada tutmalısınız.

İletişim Kazaları Olmasın

Halihazırda partnerler arasında ortaya çıkan problemlerin çözüme kavuşmaması iletişim kazalarıyla açıklanır. Birbiriyle rahat bir şekilde konuşamayan insanların ortaya çözüm koymaları pek mümkün değildir. Ayrıca sohbet etme ve hatta en ufak bir bilgi aktarımı dahi yapılamıyorsa iş işten geçmiş değildir. Ancak yine de doğru ve sağlıklı iletişim için her şeyi tersine çevirebilirsiniz.

Çözüm Dili Şart

Mutlaka hiçbir tartışmaya zemin vermeyecek şekilde kendinizi ifade edin. Bunu detaylı ve samimi bir dille yaparak sadece derdinizi anlatın. Asla karşı tarafı suçlayıcı ya da tepkisini çekecek bir dili tercih etmeyin. Düşüncelerinizi samımı olarak iletmediğinizde karşı tarafın anlaması pek kolay olmayacaktır. Daha ziyade hemen küsme huyuna sahip kadın bu tartışmaları zorlayıcı görür. Ardından yapacağı geri çekilme sonucunda ise iletişim kazaları ortaya çıkar. Çözülmeyen bir döngüye giren sorunların büyümesi kaçınılmaz olur.

Sağlıklı İlişkiler Maddeleri

İletişim kazalarının olumsuz etkisinden bahsetmemizin yanı sıra aynı durum karşı taraf için de geçerlidir. Saygılı bir şekilde partnerinizi dinleyerek sağlıklı ilişkiler elde etmenin yollarını arayın. Asla sözünü kesmeyin ve ne dediğini dikkatle dinleyerek olayı kavrayın. Ardından empati yaparak çözümü çok daha hızlı bulacaksınız. Bununla birlikte ilişkide saygı kavramı da son derece önem taşır. Güvenin devam etmesi adına mutlak surette saygı gösterme olmalıdır.

Destekleyici Partner Olun

Her zaman sevdiğin insanı destekleyen kişi olarak kendinizi mutlu edebilirsiniz. Bunu yaparken bir karşılık beklemek çok daha doğru olmayacaktır. Birlikte bir bağ kurduğunuz için hayalleri konusunda yardımcı olabilirsin. Ayrıca paylaşacağınız her durumla ilgili partner desteği almak da kişinin kendisine özgüven sağlar. İletişim kazalarının önüne geçerek her durumda tartışma, kavga, şiddet yerine anlayışı tercih etmelisiniz.

Kişisel Özgürlük Alanı

Her ne kadar devamlı birlikte olma hali devam etse de kişisel özgürlük alanlarını korumak gerekir. Şüphesiz ki her insanın sevdiği ve hoşlandığı ilgi alanları vardır. Ayrıca özel birtakım hobileri de bulunur. Sorumlulukları çerçevesinde kişi, bunları yapabilir. Devamlı olarak partnerinizi baskı altına alarak ilişkinize zarar vermeyin. Aşırı kıskançlık ya da aşırı takip durumları da ilişkiyi yıpratır. Kişinin kendi özel alanlarını yaratması da bu açıdan değerlidir. Partneriniz kişisel özgürlük alanlarına sahipse sizde farklı uğraşılar bularak zamanınızı değerlendirebilirsiniz.

Taviz Vermek Sakıncalı Mı?

Aşk hayatı her ne kadar istenen bir şey olsa da bazı durumlar yıpratıcı tarafı fazladır. Bunun en büyük sebeplerinden birisi yaşanmışlıklardan ziyade kurmacalardır. Devamlı kafanızda kuracağınız senaryolarla sağlıklı ilişkiler elde etmenizi zorlaştırırsınız. Üzgün ve kızgınlık getiren bu tarz olumsuz senaryoları bir kenara bırakın. Ayrıca ilişkiler her zaman aynı şekilde sürüp gitmez. Ego savaşlarını bırakıp taviz vermeye de başlayabilirsiniz. Her taviz verme sakıncalı değildir asla. Çünkü eşinizin isteklerini önemseyerek onun tercihlerine göre bir plan oluşturmak da aşkın gereğidir. İlişkilerdeki sevgi göstergesi de verilecek taviz durumudur. Ancak yine de bu durum elbette çok abartı olmaz.

Dürüst, sabırlı ve güleryüzlü olan insanların sağlıklı ilişkiler kurma yolunda avantajları fazladır. Sizlerde yakın bir zamanda sağlıklı bir ilişkiye sahip olma adına bu maddeleri uygulayabilirsiniz. Kendi öz saygınızı oluşturarak insanların neler talep edeceğini bilerek hayalleriniz gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir