Saçlar Pirinç Suyu İle Uzar Mı? Bunu Beğeneceksiniz!

Hemen herkesin severek yediği pilavları aklımıza getirdiğimizde saçlar pirinç suyu ile uzar mı sorusu anlamsız oluyor. Böyle bir şeyin nasıl olabileceğini sizlerde merak ediyorsanız denemenizde yarar var. Özellikle Çinli kadınların yıllarca yaptığı bir uygulama olan pirinç suyunda yıkama artık kesinlik kazandı. Uzmanların yaptığı çalışmalarla hem cilt hem de saç bakımlarında pirinç suyunun faydaları ortaya çıktı. Çok daha yumuşak bir saçı ortaya çıkardığı iddiasının yanında çok daha fazlası da bulunuyor. Bunların başında hızlı uzama imkanı vermesidir. Ayrıca kırılma ve dökülmeleri azaltması adına da kullanımı söz konusudur. Sağlık için kolesterol değerlerini normal seviyeye çekmesi de pirinç kullanımının bir başka nedenidir.

Annelerin sıklıkla yaptığı pilav tariflerinde pirinçlerin su içerisinde temizlenmesi büyük öneme sahiptir. Hem pilavın daha temiz ve uzun görünmesini sağlarken tane tane olması da bu sayede mümkün olur. Bununla birlikte 10 dakikalık bir bekleme süresi de yeterlidir. Elbette ki çok daha uzun süreler pirinçleri su içerisinde temizleyebilirsiniz. Peki, aynı uygulamayı saçlarınızda yapmayı hiç düşündünüz mü? Saçları da pirinç suyu ile yıkayarak aynı uzunluğu ve parlaklığı elde edebilir miyiz?

Saçlar Pirinç Suyu Sayesinde Nasıl Olur?

Var olan aminoasitler büyük oranda etkili olurken saçlar pirinç suyu ile çok daha başka hale geliyor. B ve C vitaminlerini de barındıran pirinç suyu, saçlarda oluşan dökülmeleri en aza indirir. Bununla birlikte çok daha yumuşak olmasını da sağlayabilirsiniz. Haftada minimum 2 defa yapacağınız pirinç suyuyla yıkama sonrasında benzersiz saçlara sahip olabilirsiniz. Ayrıca saçlarınızı uzatmak için en ideal yöntem olarak da bunu söylemek yanlış olmayacaktır. Herhangi bir kimyasal dokunuş talep etmiyorsunuz mutlaka pirinç suyunda saçlarınızı bekletin.

Saç köklerini güçlendiren ve hacimli olabilmesini de mümkün kılan bir özelliği vardır. Böylelikle mineralleriyle zengin bir saç yapısı ortaya çıkarır. Halihazırda saçlarınızdaki parlaklığın katlanarak artacağını da düşünebilirsiniz.

Pirinç Suyu Uygulaması Nasıl?

Şampuan kullanımı sonrasında saçlar pirinç suyu ile temizlenir. Bunun için anneniz pilav yaptığı günleri de bekleyebilirsiniz. Pirinçleri temizledikten sonra suyunu lavaboya atmamasını sağlayın. Sonrasında alacağınız bu pirinç suyunu duş sırasında kullanın. Kafa derisi ve saç diplerine kadar masaj yapar gibi pirinç suyunun nüfuz etmesini sağlayın. 10 dakika boyunca bu işleme devam ettikten sonra bekleme süresi ise 20 dakikadır. Bu süre zarfında hiçbir şekilde suyla teması olmasın. Ardından ılık suyla durulama yaparak saçlarınızı temizleyin. 3 günde bir yapacağınız bu uygulama neticesinde çok daha yumuşak ve uzun saçlara sahip olabilirsiniz. Peki, pirinç suyu yalnızca saçlar için mi kullanıma uygundur?

Pirinç Suyu Faydaları Neler?

Halihazırda beyaz pirinç suyu için en önemli husus 20 ile 30 dakikalık bir bekleme süresidir. Bu sayede pirinç içerisindeki mineral ve vitaminler suya geçmiş olur. Ardından ise hem saçlar hem de cilt bakımında kullanımı söz konusudur. Kolestrol düşürücü etkiye sahip olmasının yanı sıra zayıflama amacıyla da kullanıldığı bilinmektedir. Bununla birlikte pürüzsüz cilt elde etme amacıyla da kadın vücudunda kullanımı mümkündür. Ancak Asyalı kadınlar daha ziyade saç bakım odaklı olarak pirinç suyunu kullanmayı sürdürür. Saçlar pirinç suyu işlemleriyle çok daha ışıltılı olurken Japon filmlerde de bunu etkisini görebilirsiniz. Sizlerde hemen şimdi vakit kaybetmeden deneyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir