Saç Ekimi Sonrası Yapılacaklar Listesi

Sağlıklı ve bir o kadar da gür olması adına saç ekimi sonrası yapılacaklar neler? Sadece saç ektirme işlemleriyle süreç bitmiyor. Sonrasında mutlaka dikkat etmesi gereken birçok husus bulunuyor. Bunlara önem vermemeniz durumunda saçlarınızın kalitesinde belirgin farklılaşmalar olabileceği gibi tam da istendiği gibi gerçekleşmiyor. Bununla birlikte özellikle ilk 15 günlük süreç çok önemlidir. Son olarak 6 ayın ardından saçların ideal kıvama geleceği de unutulmamalıdır. Peki, dikkate değer hususlar nelerdir?

Saç Ekimi İşlemleri

Halihazırda kişiyi çok daha özgüvenli hale getirmesinin yanı sıra etkileri çok fazladır. Basit gibi görünse de saç ekimi erkeği çok daha farklı bir tarza sokar. Belki de bu açıdan en zahmetli ama yine de en iyi yol saç ekimidir. Diğer yapıştırma işlemleri daha kısa süreli olsa da olanakları açısından yetersizdir. Hedeflediğiniz görünüme kavuşma adına saç ekimi sonrasında yapacaklarınızı listeledik. Ayrıca sana bana bilgi içerikleriyle saça dair diğer konu başlıklarını da inceleyebilirsiniz.

Nemli Tutma Etkisi

Şüphesiz ki yüksek ısı, soğuk ve rüzgar saç ekiminin ardından en büyük risklerdir. Bununla birlikte yağmurdan korumak da gerekir saçları. Ayrıca ekim işleminin uygulandığı bölge kabuklanmaya ilk günlerde başlar. Burada kabuklanma hızlı olmayacağı gibi saçların daha güçlü çıkması da solüsyona bağlıdır. Mutlaka işlemin akabinde doktorunuz size nemlendirme sağlayan solüsyon sprey verir. Özellikle ilk iki hafta boyunca her gün bunu kullanmalısınız. Bu sayede saç diplerinizi nemli hale getirip daha sağlam olmasını sağlarsınız. İçerisinde vitamin ve mineraller olması da besleyici özelliğini ortaya çıkarır. Ayrıca daha hızlı uzaması da bu şekilde gerçek olur.

Kurutma Makinesi Asla!

Elbette ki aşırı sıcak ve soğukların ekim sonrasında bozukluk getireceği açıktır. Bununla birlikte yüksek güneş ışığı da bir başka problemdir. En az iki ay boyunca saç kurutma makineleri de sizden uzak olsun. Saç diplerine ani ve hızlı gelecek tüm etkileri ortadan kaldırmalısınız. Saçla ilgili şekillendirici cihazları da bir süre kullanmayın. Saçlara zararı olacak spor aktivitelerinden kaçınmanız da yararlıdır.

Alkol Riskli Mi?

Saç köklerine zararı olan alkollü ürünlerin tüketimi de gelişimi olumsuz etkiler. Özellikle kan dolaşımında sağlığı tehdit eden bu tür maddeleri en az iki ay boyunca uzat tutmalısınız. Doğrudan tüm metabolizmayı ve sistemi etkilemesi de süreçleri uzatır. Oksijen akışını bozan sigara tüketimi de yine bir süre olmazsa çok daha iyi sonuçlar alırsınız.

Saç Ekimi Sonrası Yatış

Başınızı mutlaka tüm darbelerden ve olumsuz durumlardan korumak gerekir. En azından bir süre sert temaslı durumlara karşı hassas davranmalısınız. Ekim sağlanan yerlerin çıkış pozisyonuna ters yatışlar birçok açıdan zararlıdır. 15 gün boyunca ekim olmayan tarafa doğru yatarak uyumalısınız. Bununla birlikte boğazlı kazak ya da benzeri ürünleri çıkarırken bile daha hassas olmanız da önem taşır.  Hiçbir kök kaybı olmadan süreci tamamlayabilmeniz buna bağlıdır.

Saç Ekimi Sonrası Psikolojik Etkenler

Yalnızca fiziksel değil, psikolojik durumlarla da ilişkisi vardır saç ekiminin. Özellikle saç dökülmesinde stres başlıca sebeptir. Buna bağlı olarak aşırı endişe, tereddüt  ve gerginliklere sahip olmak da saç ekiminin yeterli olmamasına neden olur. Saç derisi üzerinde tutunma oranını azalttığı gibi sonrası için de riski yüksek hale getirir. Her şeye rağmen daha olumlu bakmak ve stresi en az seviyeye indirmek de faydalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir