Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? Pratik Çözümler

Hormonal değişikliklerin bir getirisi olan saç dökülmesi nasıl önlenir acaba? Bu soruya verilebilecek yanıtın doğru olabilmesi adına nasıl bir saç dökülmesinden bahsedildiğini bilmeliyiz. Hamilelik dönemin daha yoğun görülen saç dökülmeleri fiziksel ya da psikolojik etkilere dayanır. Bazen iş ya da aile hayatındaki stresli durumlarda beraberinde saçların dökülmesini getirir. Ayrıca eksik minerallere sahip olunması sonucunda da böyle bir olumsuz durumla karşılaşanların sayısı bir hayli fazladır. Yanlış ürünlerin veya çeşitli ilaçların kullanımı sonucunda da saçlarda dökülme yaşanır. Aşk hayatını dahi olumsuz etkileyen bu soruna dair pratik çözümler neler?

Saç Dökülmesi Önleme Yolları

Halihazırda saç dökülmesi nasıl önlenir sorusu için köklerin korunması temel amaç olur. Burada en öne çıkan anahtar kelime ise dayanıklılıktır. Saçlarda dayanıklılık için ise günlük hayatta nasıl kullanıldığı önem taşır. Ayrıca önerilerin yapılmasının üstüne bir de saç diplerinin güçlendirilmesi için bitkisel yağlarda kullanılabilir. Mutlaka saçları besleyen bitkisel yağlar yazımızı da okuyun.

Doğru Beslenme Alışkanlıkları

Az ya da çok saç dökülmeleri için ilk önemli unsur doğru beslenmedir. Sağlıklı bir vücutta saçlar en besleyici bölümdür. Mutlaka vitamin, mineral ve protein üçlüsünün dengeli alınması gerekir. Yapılan diyetlerde sonra saçlarda yıpranma görülmesi de bununla ilişkilidir. Günde en az 2 litre su içen kadınların çok daha parlak ve dayanıklı saçlara sahip olması da tesadüf değildir. Saçları dökülen kişiler için beslenme bir numaralı yoldur. Hemen bunu engellemek istiyorsanız işe beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek başlayın. Bu sayede saç köklerinizi çok daha iyi bir şekilde beslemiş olursunuz.

Saç Model Kullanımları

Saç diplerinin havasız kalması sonucunda yıpranması ve ardından dökülmesi söz konusudur. Bu durum üzerindeki en büyük etken ise yanlış bir şekilde saçların toplanmasıdır. Devamlı olarak her gün at kuyruğu ya da topuz yapan kadınlarda dökülme görülme olasılığı fazladır. Ayrıca bu modeller sonucunda saçlarda kırılma yaşanır. Bundan dolayı hiçbir şekilde uzun süreli aynı saç modellerini kullanmayın. Bazı durumlarda saçlarını açmak da hava alması bakımından önem taşır.

Saç modelleri kadar öne çıkan bir diğer saç dökülmesi nasıl önlenir cevabı kullanımıdır. Her gün saç kurutma makinesi ile yapılan işlemlerle büyük bir yıpranma ortaya çıkar. Bunun haricinde düzleştirici ve saç maşası da yüksek dökülmelere sahip saçlarda asla tercih edilmemelidir.

Saç Derisi Masajları

Yapacağınız saç derisi masajları ile güçlenme söz konusudur. Bununla birlikte çok sıcak suyla saçların yıkanması da büyük bir risktir. Çok daha nazik davranarak saçlarınızı gür ve güçlü köklü hale getirmeden sert işlemlerde bulunmayın. Çok sık bir şekilde boya ve diğer işlemlerin yapılması da büyük bir aşınma ortaya çıkarır. Hırpalanmış saçlarınızı eskiye çevirmeniz bir hayli vakit alacak.

Sporla Saç Dökülmesini Nasıl Önlerim?

Tüm fiziksel aktiviteler sayesinde vücutta değişim olur. Kan akışının artmasından dolayı saç derisine de etkisi büyüktür. Saç köklerine besinlerin ulaşma oranı da fazlalaşır. Bu sayede çok daha hızlı bir şekilde saç dökülmesini de ortadan kaldırır. Günde 1 saatlik egzersizler ya da yürüyüşler bile saç dökülmesinin ciddi oranda azalacağını ortaya koyar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir