Saç Derisi Kaşıntısı Geçirme Yolları

saç derisi kaşıntısı

Kış aylarında çok sık yaşayacağınız saç derisi kaşıntısı birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Son derece rahatsız edici olup gün boyunca kişinin saçlarıyla uğraşmasını beraberinde getirir. Bitmek bilmeyen saç derilerindeki kaşıntılarla tüm gününüzü zehir edebilirsiniz. Ayrıca saç derilerini devamlı kaşımakla kızartma ve yaralama durumu da ortaya çıkar. Peki, saç derilerinde kaşıntı durumları neden olur?

Saç Derisi Kaşıntısının Nedenleri

Ciltte aşırı maya bulunmasıyla kaşıntılar kendisini gösterir. Bununla birlikte çeşitli cilt hastalıkları da buna vesiledir. Özellikle sedef hastalığında kaşıntılar çok yaygındır. Ayrıca egzama ve bit ile birlikte zona hastalığı bulunması da kaşıntılara sebep olur. Hem yağlı hem de kuru saç derisinde kaşıntıların görülmesi de söz konusudur. Ancak çok sık kaşınmasıyla gideceğini düşünmek yanlış olur. Bunu yapmanız durumunda deri bölgesinde tahriş ve dökülmeler ortaya çıkarken saçlarınıza büyük bir zarar vermiş olursunuz.

Sağlıksız beslenmenin ötesinde kişinin yaşadığı aşırı stres ve endişe durumları da yine saç derisi kaşıntısı nedenlerindendir. Bununla birlikte saç hijyeni konusunda eksikliklerin bulunmasıyla da ortaya çıkması muhtemeldir. Peki, saç derisindeki kaşıntıları doğal yolla yok edebilir miyiz?

Saç Derisi Kaşıntısı Geçiren Doğal Ürünler

Halihazırda deri kısmındaki kaşıntıdan kaynaklı pul pul olma durumları özellikle kadınlar için risktir. Böyle bir durumda saçlarınızı yenilemek ve kepeklerden arındırmak zorundasınız. Ancak kurulukla birlikte kış aylarında beliren kaşıntılar buna izin vermez. O halde hemen doğal ürünler kullanarak saç derilerinizi beslemeye başlayabilirsiniz.

Elma Sirkesiyle Kaşıntılar Gider

Başta mantar ve kepek olmak üzere saçlardaki birçok unsur için elma sirkesi kullanabilirsiniz. Özellikle anti enflamatuar sayesinde etkili bir doğal kaynaktır. Suyla karışım yaparak elma sirkesini saçlarınıza sürün. Ardından 10 dakika bu şekilde bekledikten sonra ılık suyla durulama işlemleri yapabilirsiniz. Günde bir sefer yaptığınızda kısa zaman diliminde saçlardaki kaşıntıları azalacağını fark edeceksiniz.

Saç Kaşıntılarında Defne Yaprağı

Defne yaprağını küçük hale getirdikten sonra kaynamış suyun içerisine ekleyin. Ardından güzel bir karıştırma işlemiyle birlikte dinlenmeye bırakın. Masaj yaparak saçlarınızı sürdüğünüzde etkisini hemen hissetmeye başlarsınız. Kepeklerin neden olduğu tüm kaşıntı durumlarını giderirken yarım saat boyunca bu şekilde durmalısınız. Ardından banyoya girerek durulama işlemi yapabilirsiniz.

Karbonat Saç Derisinde

Suyla birlikte macun haline getirdiğiniz karbonatı da yine masaj yaparak saçlarınızı sürebilirsiniz. 20 dakikalık bekleme süresiyle birlikte saç derisi kaşıntısı artık hiçbir şekilde etkisini göstermeyecektir. Bu üç ürünün saçlardaki kaşıntı nedenlerini ortadan kaldırdığını biliyoruz. Hemen, şimdi sizlerde eğer saçınızda kaşıntı varsa uygulamaya başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir