Püf Noktalarıyla Evlilik Anlaşması Üzerine

Her ne kadar büyük bir aşkın ürünü olsa da evlilik anlaşması olmadan ilişkilerin devamı oldukça güçtür. Söz konusu anlaşmadan kastımız ise iki kişi arasında bir bağlılık durumudur. Yazılı metin olmamakla beraber duygu ve düşüncelerin adeta hislere akmasıdır. Bununla birlikte olası tüm zorluklara karşı beraber mücadele etme hissi sunar. Daha anlamlı ve özel hale getiren evliliği bir nevi kutsal bir mücadele kabul eder. Peki, evliliklerde kişilerin benzer olması şart mıdır?

Evlilik Kaideleri Rol Gösterir

Kur’an-ı Kerim’de karı-koca tabirinde karşımıza zevç ve zevce ifadeleri çıkar. Bir evliliğin nasıl olması gerektiğini belirtmenin yanında yolu da gösterir aslında. Bu ifadeler Arapça’da ayakkabının iki teki manasına gelir. Bu durum ise aynı olmadıklarını gösterir. Ancak yolda yürümek için ikisine de ihtiyaç vardır. Bir yolda ayakkabının teki ile yürümek söz konusu değildir. Bununla birlikte iki teki karşılaştırdığımızda aynı değildir. Birbirlerine uyumlu olmaları ise evliliğin sihirli yönüdür. Demek oluyor ki aslında evlilik, bir yolda iki insanın uyumlu hareketidir. Bundan ötürü benzer olmalarına da gerek yoktur.

Evlilik Anlaşması Nedir?

Evliliği daha güçlü hale getirme adına ilk unsur bağlılık anlaşmasıdır. Bir ilişkide karşı tarafa sana bağlıyım, dediğinizde aslında birçok şey değişir. Kalıcı ve sağlam olması adına bu önemli olurken evlilik anlaşması bu açıdan değerlidir. Çiftler arasında tüm düşüncelerin ve duyguların net bir şekilde ortaya konması da bu güven hissine bağlıdır. Tereddüt olması, tam kabul durumu bulunmaması ise evlilikleri çatırdatır.

Evlilikte Beklentileri Karşılayın

Tam anlamıyla ilişkinizde aranan kişi olmaya dikkat etmelisiniz. Eğer sorunsuz bir ilişki ya da evlilik hayatı istiyorsanız buna yönelik çalışmalısınız. Eğer bir gün güçlü bir partner olmanız gerekiyorsa hemen bunu karşılayın. Eşinizin size ihtiyacı olduğunda hemen yanında olmalısınız. Ayrıca tutarlı olmaya ve sadık kalmaya da çalışarak samimiyetinizi ortaya koyun.

Evlilikte İletişim Farkı

Mutlu olmanın iki temel unsuru var olurken sevgiyle birlikte gelen iletişim olmazsa olmazdır. Sahip olduğunuz her durumu ve yaşadığınız her gelişmeyi eşinize anlatmalısınız. Bununla birlikte sorunları ya da sevmediğiniz durumlar hakkında da konuşmalısınız. Eğer sağlıklı bir iletişim varsa konuşarak tüm problemlerin üstesinden gelme şansını elde edersiniz. Tam tersi durumda ise evlilik anlaşması boyunca çok basit konularda dahi fikir birliği olmaz. Çünkü eşinizin ne hissettiğini ya da nasıl bir düşünceye sahip olduğunu asla bilemezsiniz. İnsanlar, konuşarak içlerindeki dökmeye başlar. Sonrasında ise ortak çözüm yolları bularak yola devam ederler.

Sabır Kavramı

Bazen hayal kırıklığı yaşanabileceği gibi öfke, sinir hali de ortaya çıkabilir. Özellikle hoşlanmadığınız durumlar karşısında kendinize hakim olmalısınız. Anında tepkinizi ortaya koymak ya da anlayışsız davranmak evlilik özelinde en riskli husustur. Bir anda bir çuval incilini berbat etmeme adına soğuk kanlı davranış şarttır. Buna yönelik olarak ise evlilik anlaşması çerçevesinde sabır kavramı öne çıkar. İlişkinin gelişmesi adına her iki tarafın daha sabırlı ve itidalli olması gerekir.

İlişkide Yakınlık

Düşünce ve duyguların aktarılmasının yanı sıra ilişkilerde yakınlık kurma hissi çok önemlidir. Tüm hayallerinizi, korkularınızı ve yaşadıklarınızı hemen paylaşmalısınız. Soğukluk girmemesi adına samimi bir yakınlık durumu söz konusudur. Rutin bir ev arkadaşlığı ilişkisine asla dönüşmemelidir. Ayrıca rekabet etmek yerine birlikte mücadele etmek daha doğrudur. Birçok işi birlikte yapabilir, planlar hazırlayabilirsiniz. Birbirinize destek olarak cesaret verebilirsiniz. Bu sayede tek bir vücut gibi hareket ederek evliliğinizi güçlü kılabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir